Hírek

Konferenciával emlékeztek hétfőn a 80 évvel ezelőtt történt rohonci mészárlásra

2025. március 25., 17:30

Konferenciával emlékeztek hétfőn a 80 évvel ezelőtt történt rohonci mészárlásra. 1945. március 24.-éről 25.-ére virradó éjszaka több mint 180 zsidó munkaszolgálatost gyilkoltak meg bestiális kegyetlenséggel a rohonci Batthyány-kastély közelében. A tragédia körülményei máig tisztázatlanok, a tömegsírt azóta sem sikerült megtalálni. A szimpóziumon három előadás hangzott el a felejtés elleni küzdelem jegyében.

Konferenciával emlékeztek hétfőn a 80 évvel ezelőtt történt rohonci mészárlásra

A rohonci keresztpajta, a vérengzés feltételezett helyszíne ma szabadtéri múzeum. Itt gyilkolhatták meg a több mint 180 zsidó származású, leggyengült, védtelen munkaszolgálatost 1945. március 24-én, az éjszaka leple alatt a közeli Batthyány-kastélyban mulatozó SS- és náci párttagok. Az áldozatokat elföldelték, ma sem tudni, pontosan hol. Bár a tömegsírok helyét azóta többször keresték, mindeddig nem sikerült megtalálni.

Takács Dóra - tanszékvezető, Német Nyelv és Irodalom Tanszék, ELTE BDPK
A rohonci mészárlás körülményeit Magyarországon makacsabb hallgatás övezi, mint Ausztriában. Ez torzítja az emlékezetet és gátolja a társadalmi fejlődésünket.

A rohonci mészárlás emlékezete címmel szervezett konferenciát a Szombathelyi Zsidó Hitközség és az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Német Nyelv és Irodalom Tanszéke a tragédia 80. évfordulóján. Takács Dóra arra hívta fel a figyelmet, hogy a szimpózium célja a múlt felidézése és egyúttal a jövő formálása. Mert a történekről beszélni kell, a felejtés helyett a történelmi tudatosságot kell erősíteni, hiszen emberségünk a felelősségvállalásban rejlik. A jelenlévőket köszöntötte Sugár Judit, a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnöke, Christian Autengruber Osztrák Kulturális Fórum igazgatója és a konferencia levezető elnöke, Tilcsik György nyugalmazott levéltár igazgató is.

A 17. században a zsidóság tekintetében már sokkal nagyobb fajsúlyú település, mint Szombathely.

Három előadás hangzott el: Mayer László levéltáros a rohonci és a szombathelyi zsidóság történetét foglalta össze. Kiderült, hogy Rohoncon a 17. század végétől kezdődően jelentős zsidó közösség élt. Gerhardt Baumgartner osztrák történész a Burgenlandban 1938 előtt terjedő antiszemitizmusról tartott előadást. A rohonci rejtély végtelen? - tette fel a kérdést Szita Szabolcs történész. Mint mondta, jó néhány kutatásban részt vett már, és pesszimista a tekintetben, hogy valaha is fény derül a titokra, de nem adják fel a reményt. A konferencia célja éppen az, hogy ne merüljön feledésbe a rohonci mészárlás.

Szita Szabolcs - történész
Ezeknek a legfontosabb funkciója, mint megannyi emlékünnepségnek, hogy dolgozunk a felejtés ellen, mert a felejtés nagy méreg. Ezzel találkozom Európában jó néhány helyen. Nem tudjuk, nem emlékszem... Pedig tudom, hogy tudjátok, csak nem mondjátok. Ausztriában is megéltem pár ilyen harcot.

A résztvevők tárlatvezetéssel tekinthették meg a Szemtől szemben kiállításban, délután pedig A sötétségből a fénybe címmel emlékkoncertet adott Shmuel Barzilai bécsi főkántor és Nikos Pogonatos zongoraművész a Bartók Teremben.