A honvédség területvédelmi tartalékos zászlóaljának katonái ellenőrző áteresztőpontot létesítettek Alsószölnök határában a gyakorlat ideje alatt, sorra állították meg az autósokat. Kicsit odébb árvízkárok elhárításán dolgoztak az egységek, homokzsákokat töltöttek, pakoltak utánfutóra, és vitték a kárhelyszínre.
A harmadik komplex védelmi gyakorlaton hivatásos, önkéntes tűzoltók, járási és települési mentőcsoportok, a rendőrség, a polgárőrség, az erdészet, az Őrségi Nemzeti Park, a vízügyi igazgatóság munkatársai vettek részt, továbbá eljött három muravidéki és egy burgenlandi tűzoltó egység is a határon átnyúló együttműködés jegyében.
Bognár Balázs - igazgató, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"A gyakorlatnak az alap szcenárióját maga az élet adta, hiszen olyan feladatokra igyekszünk felkészülni, amelyek a térségben az elmúlt öt évben már előfordultak: árvíz, villámárvíz, erdőtűz, eltűnt személyek kutatás-mentése, illetve rendkívüli viharkárok felszámolása. A gyakorlatban több mint 200 fő vesz részt."
Az egyik helyszínen műszaki mentést szimuláltak: két autó ütközött, lesodródott az útról és a fák közé csapódott. Sérülteket kellett kiszabadítani a roncsokból. A közeli erdőben tüzet oltottak, és nyolc eltűnt embert kerestek a katonák segítségével.
Balogh Eszter - szóvivő, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"A térséget egy viharzónának köszönhetően elérte egy olyan időjárási jelenség, aminek következtében fák dőltek meg veszélyesen, a belvíz, árvíz is veszélyeztette a települést, homokzsákolásra is szükség volt, és a különböző határon átnyúló együttműködést kellett bemutatnunk azzal, hogy pincetüzet oltottunk és egy műszaki mentési eseményt is meg kellett oldani a tűzoltóknak."
Az ehhez hasonló gyakorlaton a három ország egységei sokat tanulhatnak egymástól.
Bognár Balázs - igazgató, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"Az ilyen gyakorlatok alkalmával egyrészt a taktikában rejlő különbözőségeket is meg tudjuk ismerni. Fontos az, hogy moderált környezetben tudjunk együtt dolgozni akár egy tűzvédelmi feladatnál, vízkárelhárításnál, folyamatosan tanulunk egymástól, nézzük, ki, milyen fejlesztéseket hajtott végre, akár technikai eszközök tekintetében, és ezekből csak építkezni tudunk. A cél, hogy a térségében élők biztonsága fokozottabban biztosítható legyen."
A gyakorlatot megtekintette a szlovén főkonzul, a megyei védelmi bizottság több tagja, és érkezett egy delegáció Lengyelország alsó-sziléziai régiójából. A gyakorlat a végső értékelés szerint eredményes volt.
"Nem az a kérdés, hogy lesz-e, hanem hogy mikor, és milyen intenzitású olyan esemény, ahol a jelenlévők közös erőfeszítésére lesz szükség annak érdekében, hogy megóvjuk a környezetünket és családjainkat. Köszönöm mindenkinek a hozzáadott értéket."
Négy település mentőcsoportja szerzett minősítést újabb öt évre: Alsószölnök, Gasztony, Rátót és Rönök önkéntesei vehették át a Belügyminisztérium oklevelét.
Hírek
Komplex védelmi gyakorlatot tartottak magyar, szlovén és osztrák tűzoltó egységek Alsószölnökön
A forgatókönyvben a térségre jellemző káresemények szerepeltek erdőtűztől a közúti baleseten át a villámárvízig. A gyakorlat célja, hogy a társszervek éles helyzetben hatékonyan tudjanak együtt dolgozni a lakosság biztonsága érdekében. Négy település önkéntes mentőcsoportja szerzett minősítést újabb öt évre.