Hírek

Komoly károkat okozhat a januári meleg

2018. január 29., 15:52

Komoly károkat okozhat a januári meleg a gyümölcsösökben és szőlőkben, ugyanis ha éjszaka sem hűl öt fok alá a hőmérséklet, megindul a nedvkeringés. Ha ezek után kemény fagy érkezne, biztosan megtizedelné az idei termést. A jó időben viszont könnyebb a metszés. Gőzerővel dolgoznak a gazdák.

Komoly károkat okozhat a januári meleg

Már két hete metszik a szőlőt a kőszegi hegyen. A tavaszias időjárás megkönnyíti a munkát. A Szőlőtermelők és Borértékesítők Szövetkezete 6 hektáron gazdálkodik. Ezt területet öt éve telepítették be zweigelt fajtával. Azt mondják, a metszés fontos meghatározója a termés mennyiségének. Itt az ernyőművelési módot alkalmazzák.

A tavalyi a cser, úgy hívjuk a kétévest, ezt lepucoljuk, a tavalyi ugar, ami nem hajtott ki, ezt is levágjuk, hogy szép legyen, ne maradjanak csonkok, ne maradjon kabátakasztó a szőlőtőkén.

A városban komoly hagyományai vannak a szőlőtermesztésnek, ezt bizonyítja például, hogy a 1740-től jegyzik be megfigyeléseiket a gazdák a Szőlő Jövésnek Könyvébe. Vince-naphoz kötődik például az a mondás, ha fénylik, csordul Vince, megtelik a pince. Idén ezen a napon sütött a nap, és pár csepp eső is esett, így a gazdák a tavalyihoz hasonló, jó termésben bizakodnak. A mostani tavaszias időjárás azonban veszélyes is lehet.

Láng József – elnök, Szőlőtermelők és Borértékesítők Szövetkezete
Ez a szerencse, hogy éjszaka lehűl, ma éjszaka is fagyok voltak. Éjszaka lehűl a hőmérséklet, a talaj nem melegszik fel. Akkor van baj, ha lesz egy februári hideg, nagy mínuszok és netán elindul a nedvkeringés, és a gyökértevékenység megkezdődik, akkor nagy fagykár történhet.

A januári meleg főleg a kártevőknek kedvez, mínuszok híján ugyanis nem pusztulnak el sem a talajban, sem a tőkék kérge alatt. A szőlő metszése januártól március végéig tart. Azt mondják, ilyenkor már lehet, a tél utolsó hónapjában pedig el kell végezni ezt a munkát, ha jó termést akarnak a gazdák.