Hírek

Klímavédelmi akcióterv

2022. január 07., 19:02

Elfogadta a legutóbbi közgyűlés Szombathely Fenntartható Energia és Klíma Akciótervét, a SECAP-ot. Három pilléren áll a program: a cél egyrészt a zöldítés, de a közlekedésben és az energetikában is bőven akad korszerűsíteni való. A város az éves költségvetéséből költ erre.

 

Klímavédelmi akcióterv

Télikabát nélkül készítettünk interjút a szabadban  január elején a városháza teraszán. A Föld éghajlatváltozását a mára szinte kiszámíthatatlan időjárási jelenségek is alátámasztják, ezért a globális hőmérséklet emelkedést a Világ vezetői másfél fok alatt igyekeznek tartani. Ehhez csatlakozva fogadta el a decemberi közgyűlés Szombathely Fenntartható Energia és Klíma Akciótervét, a SECAP-ot.

Németh Ákos - fenntartható fejlődésért és klímapolitikáért felelős tanácsnok
“Szombathely elfogadta azt a programot, hogy megnézzük, hogy mi mit tudunk ehhez hozzátenni, összegyűjtöttünk rengeteg projektet, közlekedéssel, energetikával, illetve zöldítéssel kapcsolatban.”

A SECAP készítője azt mondja, hogy a városnak a középületei engergiafelhasználását kell csökkentenie, megújuló energiára való átállás a cél a távhőszolgáltatásban is.

Bozzai Balázs - ügyvezető - BFH Europa Projektfejlesztő és Tanácsadó Kft.
“A közlekedés terén, akár a tömegközlekedés, akár a magán közlekedés terén nagyon komoly feladatok vannak, illetve nagyon komoly szerepe lenne a városnak abban, ami nem sajátforrásos történet, hogy a város a cégeit bevonja ebbe a folyamatba.”

Az utóbbi időszakban 3 százalékkal sikerült csökkenteni a széndioxid-kibocsátást, ennek fokozása a cél. Németh Ákos tanácsnok hangsúlyozta: nincs időnk. A lakosság energetikai korszerűsítése is egy jó irány, de alkalmazkodni is kell a szélsőséges időjáráshoz.

Bozzai Balázs - ügyvezető - BFH Europa Projektfejlesztő és Tanácsadó Kft.
“Nagyon fontos lenne az alkalmazkodás, ami elkerülhetetlen a klímaváltozással, sajnos ez nem egy kellemes, langyos, mediterrán éghajlatot fog jelenteni, hanem egy rendkívül szélsőséges időjárást, ezt a városlakók leginkább a városi hőhullámokkal tapasztalják meg, ehhez úgy lehet alkalmazkodni, hogy minél nagyobb zöldfelületet hozunk létre, és minél több vizet tartunk meg a városban, ez a fő cél.”

A városnak ebbe mintegy 20 milliárd forintot kell beletennie, de nem egyszerre: évente a költségvetés mintegy tíz százalékát fordítják a klímavédelmi intézkedésekre.  A szakértők hozzátették, hogy ez az irány új munkahelyeket és új adóbevételeket is jelent majd.