Hírek

Kívül-belül megújult az egykori Éva-malom épülete

2021. február 26., 15:24

A belső térben összesen csaknem 400 négyzetméternyi kiállítóteret alakítottak ki, egy külön helyiség pedig múzeumpedagógiai célokat szolgál majd. A mintegy 150 éves épület felújítását a szombathelyi születésű keramikusművész, Schrammel Imre életművének méltó elhelyezése érdekében kezdeményezte a város.

 

Kívül-belül megújult az egykori Éva-malom épülete

Látványos változáson esett át az egykori Éva-malom épülete: külsejét felújították, keleti homlokzata téglaborítást kapott. Itt kaptak helyet azok a megjelölt téglák, amelyeken tavaly augusztusban a szombathelyiek rajta hagyhatták kézjegyüket. Az épület az 1870-es évek óta nagyrészt raktárként funkcionált, s bár többször átalakították, ipari jellegét megőrizte. Ezek az adottságok teszik alkalmassá új funkciójára: a Kossuth-díjas keramikusművész, Schrammel Imre életművének méltó elhelyezésére. A kiállítóhely főbejáratát az Iseum felőli oldalon alakították ki, itt léphetünk be a 140 négyzetméteres fogadótérbe.

Csapláros Andrea - múzeumigazgató, Savaria Múzeum
Szerintem egy optimális kiállítótér-láncolat alakult ki, ugye több szinten lehet majd kiállításokat itt bemutatni, 09:56 magában a fogadóépületben a későbbiekben időszaki kiállításokat tervezünk, és itt lehet egy kicsit elmélyedni az elektronikus eszközökön keresztül magában a Schrammel-gyűjteményben, az itt bemutatott időszaki kiállításban, de a Képtár gyűjteményében is, a Képtárban található kiállításokban is. 10:14

A régi épülethez hozzátoldott lépcsőház vezet az emelet 250 négyzetméteres terébe, ahová Schrammel Imre munkái kerülnek majd. A művész 2019-ben szülővárosának ajándékozta 111 alkotását – ezek, valamint a Herendi Porcelánmúzeumból letétbe kapott 30 műve lesz látható az itt kialakítandó állandó kiállításon. A posztamensekre helyezett plasztikák és szobrok különleges megvilágítást kapnak: a többféleképpen állítható lámpák egyedi hangulatot és különböző hangsúlyokat adnak majd a műtárgyaknak.

Az épület pincéjét és tetőterét is hasznosítják. A legalsó szintet gyerekek veszik majd birtokba: a múzeumpedagógiai foglalkozásokon agyagozhatnak, kerámiatárgyakat készíthetnek. A korongokat és a kemencét már megrendelték, ezek is hamarosan megérkeznek. Ugyanitt raktárhelyiséget is kialakítottak, és itt helyezték el azokat a jelzett téglákat, amelyek nem kerültek ki a homlokzatra.

A padlástér felújítása ugyan nem volt része a projektnek, de a tiszta, világos helyiség akár rendezvények megtartására is alkalmas lehet.

Csapláros Andrea múzeumigazgató szerint, ha a járványhelyzet engedi, június végén, a Múzeumok Éjszakáján a látogatók előtt is megnyílik majd Szombathely legújabb kulturális tere.