Oly módon kellene fejleszteni városainkat, hogy az az ott élőket szolgálja - hangzott el az urbanisztikai egyetem hétfői megnyitóján. Aktualitása és fontossága miatt választották idén a Kinek épül a város? mottót.
Bakó Béla - igazgató, Vas Megyei TIT
"Megpróbáljuk körüljárni, hogy a városhasználók, a lakók hogyan élik meg mindennapjaikat a városban, milyen problémák, konfliktusok vannak, és ezeket hogyan lehet kezelni, és természetesen a jó gyakorlatokról is szót fogunk ejteni."
A hazai településtervezés sok esetben építészeti alapú, de jelentős hatása van rá a befektetőknek és a természetvédőknek is. Szakemberek szerint többszöri egyeztetésre lenne szükség a városfejlesztésben, hogy a helyben élők igényeinek megfelelően tudják kiépíteni az utakat, meghatározni mekkora zöldterület legyen, és hol helyezzék el illetve bővítsék az ipari- és lakóövezeteket.
Körmendy Imre - elnök, Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem
"Az elsődleges megbízói a településtervezésnek szerintem az ott lakók, ezt lehet cifrázni, kerülgetni, de igazából az ő számukra készül, ők azok, akik visszajelzést adhatnak, akik elszenvedői."
A nyári egyetem nyitónapján mutatták be Szirmai Viktória új kötetét. A Széchenyi-díjas kutatóprofesszor négy nyugati és négy kelet-közép-európai nagyvárost vizsgált éveken keresztül, és azt látta, hogy a fejlődésük ugyanazt a globális trendet követi.
Szirmai Viktória - szociológus
"Egységesül a modern nagyváros társadalmi szerkezete. Ez egyrészt jó, másrészt nem jó. Jó az, hogy ezek a modern városok versenyképesebbek a globális gazdaságban, de rossz, hogy kiszorulnak a hátrányos helyzetűek, és sokan elveszítik a városhoz való jogukat."
Három nap alatt 15 előadás hangzik el: szó lesz a magyar cigányság települési kultúrájáról, a lakhatási szegénységről, és az agglomerációkról is. A kísérőprogramok között filmvetítés, kerekasztal-beszélgetés, és tanulmányi kirándulás is szerepel.
Hírek
Kinek épül a város?
Kinek épül a város? címmel szervezik meg idén 52. alkalommal a Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemet Szombathelyen. A nagymúltú szakmai rendezvényen ezúttal arra keresik a választ az építészek, szociológusok, várostervezők és környezetpszichológusok, hogy milyen arányban határozzák meg a lakók, a befeketetők, a politikusok és az építészek egy modern város fejlesztésének irányát.