Népzenével csalogatta a Boglya együttes a vendégeket a Csömötei-hegyre. Kisbíró adta hírül, hogy elkezdődött a böllérverseny.
"Ama bölléreknek és minden sütő-főző jófajta népeknek versenyit megtartsák immáron 9. alkalommal."
A disznóvágás egykor a létfenntartást szolgálta, de egyben ünnep is volt a nagycsaládok életében. Ezt a több száz éves hagyományt élteti a rendezvény - mondta köszöntőjében a vármegyegyűlés elnöke.
Majthényi László - elnök, Vas Vármegyei Közgyűlés
"A hagyományaink csak akkor nem vesznek el, akkor szolgálják identitásunk megőrzését, ha ápoljuk őket."
Mindeközben javában folyt a munka mind a tíz helyszínen, a csapatok az aznap reggel levágott disznókból sütöttek-főztek. Lukácsháza erdélyi testvértelepülése, Csíkkozmás jellegzetes székely disznótorost tett az asztalra: savanyúkáposztalé leves és mocskos tokány rotyogott a fazékban.
Szántó László - polgármester, Csíkkozmás
"Nekünk az a fontos, hogy a mi ízeinket, hagyományainkat tudjuk asztalra tenni, és reméljük, hogy mindenkinek ízleni fog."
A tavalyi győztes Gyöngyösfalu velős kenyérrel, sült hússal, kocsonyával, házi süteményekkel vendégelte meg a látogatókat.
Debreceni Zsolt - csapatvezető, Gyöngyösfalu
"Igazából minden elfogy, a bőséget keresik. Ne falatkák legyenek, mindenki megtalálja a saját szájának ízlését, ha van kínálat, mindenki megtalálja, amit szeretne."
Egy különleges afgán ételt, a piláfot is meg lehetett kóstolni. A marhahúst répával, mazsolával, rizzsel főzték, római köménnyel és karadmommal ízesítették.
Németh Csaba - igazgató, Őrségi Nemzeti Park
"A rizs a benne lévő húsok, zöldségek levével párolódik, majd összekeverjük. A közép-ázsiai közösségi étkezéseknek ez egy alapvető élelmiszere, sokszor ezer adagos méretekben nagyon látványos módon készítik."
Ahány csapat, annyiféle íz. A standok körül nagy volt a forgalom.
Hosszú Zoltán
"Nagyon szeretek ide járni, már több mindent kóstoltam, most a velős pirítóst. Nagyon finom."
Gerencsér Mária
"Tavaly a 60. születésnapomra kaptam a szomszédaimtól, hogy elhoztak engem ide, és idén, amikor előhozták, hogy eljövök-e velük, mivel akkor is nagyon jól éreztem magam, és minden nagyon finom volt, amit megkóstoltam, egyértelmű volt, hogy el fogok velük jönni."
A lukácsházi Pincés-Kemencés Böllérverseny egyediségét a helyszíne adja.
Virág János - polgármester, Lukácsháza
"Egy 53 hektáros szőlőhegyen zajlik az esemény, a csapatok nem egy térben dolgoznak, mint például Győrváron, hanem a szőlőhegy különböző pontjain, ezzel is próbáljuk a rendezvényt sétálhatóvá, barátságosabbá tenni."
A szombathelyi önkormányzat Schweinamanger nevű csapata először vett részt a böllérversenyen, 29 fővel. Mindenki kivette a részét a munkából.
Tóth Kálmán - csapatvezető, Schweinamanger, Szombathely
"Szentkirályról van a szakértő társaság, a belvárosból pedig azok, akik kevésbé értik, de nagyon szeretik a dolgot és kíváncsiak, hogy néz ez ki. Vegyes társaság alakult ki, ami példaértékű."
Kínáltak pecsenyét, kolbászt, hurkát, orjalevest és süteményt is az éhes vendégeknek. A hangulatról cimbalmos és hegedűs gondoskodott.
"Lóvéja meg nyista, hejj-hajj."
Addig tartott a jókedvű eszem-iszom, amíg minden falat el nem fogyott. A versenyt összesítésben a házigazda lukácsházi csapat nyerte, megelőzve Gyöngyösfalut és Bucsut.