Szombathely nem vette igénybe a hatósági árat, mert olyan kedvező szerződéseket sikerült kötni a szolgáltatókkal még a covid-járvány előtt, hogy a rezsicsökkentett árnál is olcsóbban jutott a város áramhoz és gázhoz. A szerződések azonban január elsején lejárnak, így jövőre már szembe kell nézni az elszabaduló energiaárakkal. Becslések szerint a városi intézményrendszer villamosenergia-ellátása egymilliárd forinttal, a közvilágítás 350 millió forinttal kerül majd többe, a földgáz pedig négyszeres áron érkezik. Így összesen a város akár 4-5 milliárd forint többletköltséggel kalkulál az energiaárak tekintetében. Ráadásul a költségvetési törvényben nincs nyoma, hogy az állam bármi módon kompenzálná ezt a településeknek.
A telefonnál: Horváth Attila - költségvetésért felelős alpolgármester
"Totális kiszámíthatatlanság. Egyrészt olyan piaci folyamatok vannak, amikre emberemlékezet óta nem volt példa, az infláció 20 éves magasságban van. Olyan gazdasági helyzet van most, hogy mindenki csak tippelget, meg a fejét vakargatja. Egyetlen dolgot tudok, hogy az idei járdafelújítási programot nem veszélyezteti, mert hogy a következő évről szól, de hogy a jövő évi fejlesztéseinket, útépítési és -felújítási programunkat ez hogyan fogja befolyásolni, azt nem tudom."
Hírek
Kikerülnek az önkormányzatok a rezsicsökkentés hatálya alól, erről döntött a kormány
Július elsejétől már nem az államilag garantált hatósági áron, hanem az egyre emelkedő piaci áron kell beszerezniük a villamosáramot és a földgázt, ami jelentős többletkiadással jár majd. Szombathelyt ez év végéig nem érinti, de jövő januártól már a város is drágábban kénytelen vásárolni, aminek hatását egyelőre csak becsülni lehet.