Az elszabadult energiaárak nehéz helyzetbe hozták az önkormányzatokat, Szombathelyen is több száz millió forinttal nőtt az intézmények rezsiköltsége. A helyzet kezd rendeződni a gáz- és árampiacon, de így is háromszor drágább az energia, mint korábban volt. Itt a városban számos lépés történt a hatékonyabb energiafelhasználás érdekében: a közvilágítást LED-es technikára cserélték, energetikai beruházások történtek több önkormányzati cégnél, intézménynél, és további fejlesztések vannak tervben.
Nemény András - polgármester
"Amit használunk, azt környezetbarát módon tegyük. Az uszodában kazánt cseréltünk, a színházban napelemeket szereltek fel. Ennek már milliókban mérhető eredménye van. Mindent meg kell tennünk, hogy költségben jobb legyen a következő év, még akkor is, ha az energiaárak még mindig magasabbak lesznek."
Az Egyensúly Intézet őszi konzultációsorozatában a tavaly alakult Nemzeti Energiaügyi Kerekasztal javaslatait gondolják tovább: mi az, amit az önkormányzatok maguk is megtehetnek az energiahatékonyság érdekében? A nulladik lépés a fogyasztási pontok felmérése, ez Szombathelyen már megvalósult.
Csernus Dóra - klíma- és környezetpolitikai igazgató, Egyensúly Intézet
"Az egyik a hűtés-fűtés témaköre, ahol az önkormányzati épületállomány felújításával lehet csökkenteni az energiaigényt, a másik pedig a közvilágítás, ahol LED-esítéssel, okosrendszerek kialakításával csökkenthető az energiafelhasználás."
Az épületenergetikai beruházások - szigetelés, nyílászáró cserék - és a megújuló energiaforrások jobb kihasználása elengedhetetlen az energiahatékonyság elérése érdekében. Ezek a fejlesztések forrásigényesek, de erre is van ötlet.
Csernus Dóra - klíma- és környezetpolitikai igazgató, Egyensúly Intézet
"A beruházó cég előfinanszírozza az energiahatékonysági beruházást, majd a megtakarított energiából írjuk le a tartozást, amit a beruházó cég felé felhalmozunk egy ilyen beruházásnál, tehát magából a megtakarításból fizetjük vissza azt, amit megelőlegez nekünk a cég, ilyen konstrukcióban is érdemes gondolni, gondolkodik."
Fontos lenne, hogy az állam nagyobb szerepet vállaljon az energiahatékonyság támogatásában, önerő nélküli, egyszerűbb pályázati rendszerek kellenek. Felmerült az is, hogy érdemes volna a nagyobb településeken energetikai szakértőt alkalmazni, továbbá az energiatársulások alakítása is jó megoldás lehet.