„Ez az én édes kedvesem..."
A Csicsergő együttes énekével kezdődött az Agora Kulturális Központban az a néprajzi kiállítás, amely a mézeskalács- és a gyertyakészítők műhelyébe kínál bepillantást. Bemutatja a régi szerszámokat, és szó szerint ízelítőt ad a mézes finomságokból. A tárlat a Gyermekek Háza és a Savaria Múzeum tizenhét éve tartó együttműködése eredményeként jött létre, azzal a céllal, hogy ráirányítsa a figyelmet erre a két, lassan feledésbe merülő mesterségre.
Horváth Sándor néprajzkutató
„A méhészet úgy adta át ennek a szakmának a méhek által termelt javakat, hogy egyszerűen kiborították a kas tartalmát és ott volt a méz is és a sonkoly is, amiből kinyerték a viaszt és abból készültek a különböző világítóeszközök többek között, hanem a sonkolyból a viasszá alakítás során fennmaradó másodjára méz, harmadjára mézből a mézeskalácsosok mézsört , illetve márcot készítettek.”
Horváth Sándor interaktív kiállítás megnyitója igencsak felcsigázta a jelenlévő, jórészt gyermekközönség figyelmét.
Deutsch Lilla tanuló
„A gyertyakészítés is nagyon tetszett, meg a mézeskalács is, tehát nagyjából minden nagyon szép.”
A téma iránt érdeklődő gyermekek szakkörök keretében ismerkedhetnek meg a mézeskalács készítés, valamint a gyertyaöntés rejtelmeivel. Ehhez szakmai segítséget is kaphatnak.
Geosits Judit mézkalács készítő
„Én itt gyerekekkel foglalkozom az Agora Művelődési és Sportházban. Teszem azt éppen mézeskalács készítő vagyok. Van egy ilyen végzettségem. Mivel mindig szerettem a kézművességet, szerettem sütni is, ezért lett a mézeskalács a választott témám és szakmám.”
A kiállítás - amelyhez óvodás és iskolai csoportok számára néprajzi, kézműves foglalkozások is kapcsolódnak – március 19-ig látogatható az AGORA Kulturális Központban.