Közel két és fél évszázada, a Szombathelyi Egyházmegye megalapítását követően vette kezdetét az a nagyszabású építkezés Szombathelyen, ami máig meghatározója a belváros képének. Szily János püspök bízta meg Hefele Menyhértet a székesegyház, a püspöki palota, a papi szeminárium, az Eölbey-ház, tervezésével, a kivitelezés irányításával.
Puskás Tivadar - polgármester
“Olyan egységet alkotnak, amely számunkra - itt a 21. században - is azt mondja, hogy 1777-től akkora építkezés kezdődött itt Szombathelyen, amely a város arculatát meghatározta.
A kiállítás tablókon mutatja az osztrák építész és bútorműves életének, pályafutásnak legjelentősebb állomásait, emellett tárgyi emlékek adnak ízelítőt sokoldalú munkásságából.
Zsámbéky Monika - művészettörténész
“Az egyházmegyei könyvtárból bútorokat, egy Szily-portrét, illetve 18. századi építészeti szakkönyveket kaptunk kölcsön, a püspöki palota díszetrméből asztalt, székeket és a vörösszalonból egy szép karosszéket. Ezenkívül a szélesegyháznak a díszítőelemeiből, szobrászi töredékeiből egy kis válogatást.
A szombathelyi székesegyház Magyarország harmadik legnagyobb ilyen építménye. A középkori püspökvár helyén emelték Hefele tervei alapján. A latin kereszt alaprajzú templom már építésekor is monumentálisnak számított, klasszicizáló barokk stílusa egyedülállónak mondható.
Kostyál László - művészettörténész
“Felhasználta valóban korábbi koroknak a mintakincsét, de egészen kreatív és egyéni módon. És azt gondolom, hogy ezzel ő egy nagyon komoly lépést tett előre, és ilyen szempontból is - ha nem is stílusteremtő, de mindenképpen irányt mutató a székesegyház.
A Hefele-kiállítás április 3-ig várja a látogatókat a Szombathelyi Képtárban.