Apró kezek másolták a sablont, vágták a vásznat, kötözték a kendőt szombaton az AGORA Művelődési és Sportházban. Folytatódott az óvodás és kisiskolás korosztálynak szóló kézműves sorozat, amelyben ezúttal a tél végi népszokásokból ismert kiszebábot kétszíthették el a gyerekek. Hurkapálca, tömőanyag és sok-sok színes, mintás pamut várakozott az asztalon.
Kemény Katalin - foglalkozásvezető
“Február végén úgy gondoltam, hogy egy picit a hagyományokhoz nyúlunk vissza, és kiszebábot készítünk. Persze nem ember nagyságú méretben, mint ahogy azt régen nagyon sokszor tették, hanem csak picikét, amit haza lehet vinni, amivel bábozni lehet, babázni lehet. De az apropója, az ez, hogy tél végén megpróbálták egy kicsit közelebb hozni a tavaszt.”
Nagyböjt kezdete táján az ország több pontján tartják még a hagyományos tél végi népszokásokat. Ilyenkor kicsik és nagyok együtt készítenek szalmából bábut, amely a telet testesíti meg.
“Szerintetek mikor kezdték el űzni a telet először? Mikor kezdték elűzni a telet? A farsang. A farsang is, nagyon okosat mondtál.”
Amíg folyt a munka, régi idők történeteit, tavaszváró szertartásait elevenítették fel a résztvevők. A kicsik sok mindent megtudhattak a jelképekről, köztük a kiszebábról is.
Vervaet Viktória
“Régen arra használták, hogy elűzzék a telet, és azután meg eldobták a folyóba, vagy elégették.”
A hétvégi kézműves program tehát már az új évszakot idézte. Márciusban legközelebb tavaszvirágot, később pedig kokárdát, majd húsvéti dekorációt készíthetnek a gyerekek.