Hírek

Kézműves kuckó nyílt a városban

2017. május 04., 16:45

Hajléktalan emberek által készített ajándék-, használati és dísztárgyakat vehetnek a vásárlók a csütörtön megnyílt Kézműves Kuckóban. A Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó kft., a FÉHE üzletének az önkormányzat biztosított helyiséget a belvárosban.

Kézműves kuckó nyílt a városban

Kézzel készített ajtódíszek, ajándéktárgyak vagy éppen tárolódobozok kaphatók az üzletben - mindegyik egyedi darab, hajléktalan emberek munkája.

Nyers Zsuzsa - foglakoztatott
“ A dobozokat az asztalosműhelyben készítik, aztán lepácolják, lefestik, utána a mi kezünk közé kerül, és akkor kerülnek rá ezek a motívumok:”

Ezekkel a termékekkel korábban az ünnepi Fő téri vásárokon vagy a karneválon találkozhattak a vásárlók, az ilyenkor tapasztalt nagy érdeklődés indokolta az üzlet megnyitását. A helyiséget egyébként kívül-belül közfoglalkoztatottak újítottak fel.

Horváthné Németh Klára - ügyvezető igazgató, FÉHE
“Nagyon fontos szempont volt, hogy a diszkrimináció ellen tegyünk valamit. Ha meghallja a hajléktalan szót valaki, nagyon sok rossz dolog jut aza eszébe, de tudomásul kell vennünk, hogy ezek az emberek, ha ők is akarják, csodára képesek, és olyan termékekekt állítanak elő, amelyek megállják a helyüket a piacon.

Az eladott termékekből származó bevételt a szociális foglalkoztatásba forgatja vissza a társaság - mondta el a megnyitón Puskás Tivadar polgármester.

“Megnő az önértékelése azoknak, akik ezeket a termékeket készítették, mert Szombathely szívében ezeket el lehet adni.”

Ebben a műhelyben készülnek a boltba kerülő ajándék-, használati és dísztárgyak, itt minden munkát - a fűrészeléstől a festésig, a szabástól a varrásig - kézzel végeznek el.

Dékánné Fiedler Katalin - foglalkoztatási koordinátor
“ A Vörösmarty utcai műhelyben intézményen belüli szociális foglalkoztatás zajlik, mintegy húsz hajléktalan ember dolgozik a műhelyben. Fizetést kapnak a munkáért, és értékteremtő piacképes termékeket állítanak elő.”

A foglalkoztatás elsődleges célja az, hogy a hajléktalan emberek munkalehetőséget kapjanak, ezzel  fejlődhet a személyiségük, javulhat az önellátó képességük, és az egészségük is.