Tóth Csabáné azt mondja, a hallók és a hallássérültek kommunikációja nagyon nehézkes. A jelnyelvet csak kevesen ismerik, a megyében mindössze két jelnyelvi tolmács segíti a siketeket és nagyothallókat a napi ügyintézésben. Vannak azonban jó példák is, mint a Polgármesteri Hivatal ügyfélfogadó rendszere.
Mühl Balázs - jelnyelvi tolmács
"Internetes, webkamerás kapcsolat van a tolmácsszolgálattal, így ha véletlenül tolmács nélkül érkezik a siket az ügyintézésre, ott megoldható az akadálymentesítés."
A szombati rendezvény legfőbb célja az volt, hogy közelebb hozza a halló és a hallássérült embereket. A siketek és nagyothallók Vas megyei szervezetének 200 tagja van.
Lajos Andrea - titkár, SINOSZ Vas megyei Szervezete
"Különböző kedvezményeket kapnak a tagjaink, illetve az, hogy egy közösségben vannak, ahol egymással meg tudják vitatni a problémáikat."
Egy éve fogadták el a törvényt, ami a jelnyelvet önálló nyelvnek ismeri el. 2011. január 1-jétől csak a névjegyzéken szereplő tolmácsok vállalhatnak államilag finanszírozott tolmácsolást. Az arra rászorulók pedig korlátlan számban vehetik igénybe az ingyenes szolgáltatást. 2017-től a siket gyermekek számára kötelező lesz a magyar jelnyelv oktatása a számukra létrehozott iskolákban.