Az esztergomi és az egri után a harmadik legnagyobb székesegyház a szombathelyi - hangsúlyozta a könyvbemutatón a polgármester. Az egyházmegye első püspöke, Szily János kezdeményezésére megépült templom jelentősége a város történében is meghatározó - fogalmazott Székely János megyéspüspök.
Székely János megyéspüspök
Tulajdonképpen ez a hatalmas egyházi építkezés tette Szombathelyt nagyvárossá. Lassanként e körül születik meg Szombathely modern városa. A templom körül a házak.
Lendvai Rezső négy évtizedet töltött a Főplébánián, itt szerzett ismereteit levéltári kutatásokkal kiegészítve, korabeli fényképekkel illusztrálva írta meg a templom krónikáját.
Lendvai Rezső elnök, Székesegyházi Főblébániai Egyházközség, szerző
Az alapító szándéka az volt, hogy Mária-dómot épít, és meghatározta, hogy ebben mik legyenek a fő szempontok. Például: a kereszthajó fényes legyen, világos. És ott a két szombathelyi szentnek, Mártonnak és Kvirinnek legyen méltó kápolnája, hogy milyen legyen a főoltár, a tabernákulum milyen legyen.
A könyv a középkori vártemplom történetétől követi végig a székesegyház építését, átalakításait, a bombázás okozta károkat, majd az újjáépítést és a közelmúltbeli belső felújításokat. A székesegyház egyedi óraszerkezete feltehetően az 1840-es években került a déli toronyba - történetét, működését, folyamatos korszerűsítését Kapui Gyula foglalta könyvbe.
Kapui Gyula villamosmérnök, szerző
Az itteni órának az érdekessége, hogy üt negyedkor egyet, félkor kettőt, háromnegyedkor 3-at, egészkor 4-et, a nagyobbik harangon elütötte az órák számát. De ez nem volt elég a szombathelyieknek, mert olyan órát rendeltek, hogy megismételte az órák ütését még egyszer.
A székesegyház és toronyóráinak történetét dokumentáló két kötetet a Főplébániai Egyházközség Tanácsadó Testülete és a Szombathelyi Székesegyházért Alapítvány jelentette meg.
Hírek
Két újabb helytörténeti kiadvány jelent meg a napokban
Az egyik a székesegyház, a másik a toronyórák történetét dolgozza fel. Az ünnepélyes könyvbemutatót a Városházán rendezték.