Hírek

Két posztumusz díszpolgára lett Szombathelynek

2022. november 14., 16:41

A Semmelweis-napi díjazottak is most vehették át a kitüntetést. Az eseményen több évtizedes, illetve kiemelkedő tevékenységükért díjazták a legkiválóbbakat.

Két posztumusz díszpolgára lett Szombathelynek

A közösség életét meghatározó emberek jó példát kell, hogy mutassanak - ezzel a gondolattal nyitotta meg a gálát Nemény András.

Nemény András - polgármester
“A mai kitüntetettjeink ilyen emberek. Mindenki a maga területén tette, teszi, amit csak lehetséges, a munkájukkal, az életükkel mutattak, mutatnak példát.”

Barta Balázs a Gothard Jenő-díjat érdemelte ki, egyebek mellett gyártás digitalizációs és egészségipari kutatásaival. Krenner Róbert villamosmérnök, a VASIVÍZ Zrt. vezérigazgatója munkáját Brenner-díjjal jutalmazták.

Balogh Péter, a Rumi-Rajki Kör elnöke Éhen Gyula-díjban részesült. Helytörténeti kutatásokat végez, értékőrző tevékenysége elismerésre méltó.

Balogh Péter - építészmérnök, elnök, Rumi Rajki Kör
“Legutóbb éppen az eltűnt szobrokról írtam, meg műalkotásokról, amit nagyon sajnálok, hogy a sok átalakítás során eltűntek. Ott egy kerámia, a művészpresszónál, egy Munkácsy-díjas, Benkő Ilona nevű keramikusnak volt a szobra.”

Babos Edit építészmérnöké lett  a Hefele-díj, a Horváth Bolizsár-díj I. fokozatát Szentkirályi Bernadett, a Szociális és Lakás Iroda vezetője vehette át, a II. fokozatot Nagy Attila József, a Polgármesteri Hivatal rendszergazdája kapta. Egyed László tűzoltó alezredes érdemelte ki a Szombathely Közbiztonságáért-díjat. Az Ifjúságért-díjat Nagyné Farkas Rita szociálterapeuta, mediátor, személyiségfejlesztő tréner vehette át, akit sokan a RÉV Szenvedélybeteg Segítő Szolgálattól ismernek. Az Év Civil Szervezete-díjat a Szombathelyi Hospice Alapítványnak, és a Westside Táncsport Egyesületnek ítélték oda.
A Tóth Géza-díjat Koszogovits Mihály edző kapta, aki sporttudományi kutatásokat végez a küzdősportok, harcművészet terén.
A Szombathelyért-díjat Lórántffy Mária, a regionális mentőszervezet nyugalmazott orvosigazgatója érdemelte ki.
A Weöres Sándor-díjnak Csonka Szilvia, a Weöres Sándor Színház alapító tagja örülhetett.
Imréné Erényi Katalin a Közszolgálatért Életmű díjat vehette át mint a Szombathelyi Köznevelési GAMESZ igazgatója, akit a “megoldások embereként” jellemeztek.

Zsámboki Marcell kétszeres Világkupa győztes versenytáncost tüntették ki a Szombathely Sportjáért Életmű díjjal.
A Szociális Munkáért Életmű Díjat vehetett át Taschlerné Késmárky Magdolna, nyugalmazott szociálpolitikai ügyintéző.

Pro Sanitate Savariae Életmű-díjjal ismerték el Török Ilona főorvos és Hadarits Ferenc főorvos munkásságát a Semmelweis-napon, a kitüntetést most adták át nekik. A kórház diagnosztikai osztályának vezetője a precíz háttérmunka jelentőségét hangsúlyozta - minden szakterületen.

Hadarits Ferenc - oszt. vezető főorvos, Markusovszky Kórház
“Azok a szakmák, azok a részterületek, amikre alapozni lehet azt a munkát, az mindig nagyon, nagyon fontos, és sajnos nem látványos része ez az életnek, az egészségügyi életnek sem látványos része, ugye mi keveset találkozunk a betegekkel, mi csak a leleteinken keresztül találkozunk, de akkor is azt mondom, hogy fontos, és ezt is jól kell csinálnunk ahhoz, hogy az egész jól működjön.”

A Pedagógus Életmű Díj tulajdonosa Molnár Anikó, a szombathelyi Gazdag Erzsi Óvoda vezetője lett ebben az évben.
Feiszt György helytörténész vehette át a Szombathely Kultúrájáért Életmű-díjat.
Posztumusz díszpolgári címet kapott Kiss Péter, egykori munkaügyi- és kancelláriaminiszter. A kitüntetést felesége, testvére és lánya vette át.

Petykó Csilla - Kiss Péter özvegye
“Bármerre jártunk, akár egy bevásárlóközpontban, tényleg bármerre az országban, mindenhol, nem tudtunk úgy lenni valahol, hogy ne jött volna valaki oda, és ne mondta volna, hogy mennyire szereti és mennyire tiszteli őt és a munkáját, azt gondolom, talán ez az egyik dolog, amire igazán büszke lehetek, és aminek a hozadékát mi is érezzük.”

Kovács Sándor, aki 1944-től ‘72-ig volt Szombathely püspöke, ugyancsak posztumusz díszpolgári címet kapott. Az itt látható fotót Farkas Géza készítette, unokája is jól ismerte a szombathelyi megyéspüspököt.

Asbóth Mária
“A nagyapám volt a fotósa, és az ő révén bejáratos voltam a püspökvárba, és az első Savaria Karneválokat az ő erkélyéről tudtam végignézni. Nagyon jó ember volt, nekem nagyon, nagyon jó benyomásom, nagyon jó emlékeim vannak róla, és emlékszem, hogy kaptam egy szentírást, ma is ott van az éjjeliszekrényemen, és ezzel a gondolattal, hogy “naponta nézzen Jézus arcába, és olvasson egy-két sort az evangéliumból, szeretettel: Kovács Sándor, szombathelyi megyéspüspök.”


A Szent Márton Gála közreműködői között üdvözölhette a közönség a Nemzet Színészét, Molnár Piroskát, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművészt. Vastapsot kapott a teltházas közönségtől.