Hírek

Kéretlen albérlőinkről, az épületlakó pókokról jelent meg gazdagon illusztrált kötet a napokban

2024. augusztus 08., 16:30

Kéretlen albérlőinkről, az épületlakó pókokról jelent meg gazdagon illusztrált kötet a napokban, amely 60 velünk élő fajt mutat be laikusok számára is érthető, olvasmányos stílusban. A szerzőpáros - Szinetár Csaba zoológus és Kovács Gábor környezetkutató - célja közelebb hozni a pókokat az emberhez. A könyvet a pókfóbiásoknak is ajánlják, hiszen a megismerés segít legyőzni a szorongást.

Kéretlen albérlőinkről, az épületlakó pókokról jelent meg gazdagon illusztrált kötet a napokban

Expedícióra hívnak a saját lakásunkba a Magyarország épületlakó pókjai című kötet szerzői. Nem is hinnénk, milyen fajgazdagság jellemzi a pókfaunát, amelynek mi, emberek teremtünk ideális környezetet a lakásban, garázsban, üvegházakban. 30 év kutatómunkájának eredménye a gazdagon illusztrált kötet, amely 60 Kárpát-medencei pókfajt mutat be.

Szinetár Csaba - zoológus, szerző
"Nincs olyan lakás, amiben ne fordulna elő. Ha valaki kellően szisztematikusan, tudatosan követi, el kell áruljam, hogy ebből a 60 fajnak a felét a saját lakásában összegyűjtheti. A fajok egy része látványos, hiszen a hálóit észrevesszük, de sokakkal nem találkozunk, mert éjszaka jönnek elő, a plafonon megfogják a szúnyogot, a konyhában a muslicákat, egyfajta személyzetként jelen vannak."

Már az ősember barlangjában is ott voltak a nyolclábú lakótársak, amelyek az épített környezethez is jól alkalmazkodtak. Némely fajok, például az álkaszáspókok széles körben elterjedtek, de vannak igazi ritkaságok is, amelyek az áruforgalom vagy a külföldi utazásaink révén potyautasként kerültek hozzánk. Az összes kontinensről jelen vannak pókok Magyarországon.

Szinetár Csaba - zoológus, szerző
"Minimum kétévente, kétévente egy új fajjal gazdagodik a lakásunk, ami furcsán hangzik, gazdagodik, de korántsem biztos, hogy ő megmarad, de az sem kizárt, hogy az addigi békés világba egy olyan vendég érkezik, amely átrendezi a színitársulatot és eltüntet fajokat."

A 184 oldalas kötet tudományos igényességgel, mégis olvasmányos stílusban ismerteti az épületlakó pókok külsejét, elterjedését, életmódját mintegy 350 térkép, rajz és fotó segítségével.

"Ahhoz, hogy hogyan is használjuk a könyvet, összeállítottunk egy oldalt, ami ismétlődően egy-egy faj bemutatásánál szerepel. Például az élethű testméretét ábrázoló sötét sziluett minden lap tetején megjelenik, amekkora a valóságban."

A könyvben ahhoz is találunk hasznos tippeket, hogyan távolítsuk el kíméletesen a pókokat a lakásból. Szinetár Csaba hangsúlyozza, hogy a hazai pókfajokkal kapcsolatosan nincs félnivalónk, nem veszélyesek. A szorongást, fóbiát pedig úgy lehet legjobban legyőzni, ha megismerjük őket. Ebben is segíteni kíván a kötet, amely a Savaria University Press Alapítvány gondozásában jelent meg, elkészültét az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Kiválósági Pályázata támogatta.