"Mécs László: Katakombák magyarja Plakáthősöcskék pöffeszkedjetek"
A címadó vers is elhangzott a Berzsenyi Dániel Könyvtárban megrendezett könyvbemutató megnyitóján. A kötet a premontrei szerzetes és költő életének egy jelentős időszakát dolgozza fel. A kiadványt a szombathelyi születésű Czapáry-Martincsevics András jegyzi, aki újszerű módon, eddig ismeretlen állambiztonsági megfigyelések dokumentumait is felhasználta.
Baráthné Molnár Mónika - igazgató, Berzsenyi Dániel Könyvtár
A történelmi egyházak államvédelmi és állambiztonsági megfigyelésére próbálta a szerző helyezni a hangsúlyt. Úgyhogy ezért volt fontos Mécs László premontrei pap-költő tevékenységének több évtizeden keresztüli megfigyelése és ebből való vizsgálati anyagoknak a tanulságainak a levonása, s ezt a nagyközönséggel való megismertetése
Az igazságügyi informatikai szakértő négy év alatt több mint tízezer oldalnyi, Mécs László tevékenységéről szóló állambiztonsági anyagot olvasott el. Ezek feldolgozása után a pap-költő élettörténetét és verseit is teljesen új színben tünteti fel. A szerző leginkább az 1945 és 1978 közötti időszakra, a bujkálás éveire fókuszált. A kötet tavaly az ünnepi könyvhéten jelent meg.
Czapáry-Martincsevics András - szerző
A harmadik év táján erőt vett rajtam az a felismerés, hogy ebből muszáj egy könyvet írni, mert egyrészt nagyon érdekes, tanulságos történetek bomlottak ki a dokumentumokból, másrészről pedig azt gondolom, hogy az úgynevezett puha Kádár-diktatúra egyházak elleni tevékenysége az feltétlenül, mindenképpen egy közérdeklődésre számot tartó téma és meg kell ismerni.
A második világháború után jellemző volt, hogy a szabadon gondolkodó szerzők, költők akár 10 év börtönt is kockáztattak, ha munkásságukat államellenesnek minősítették. A könyvbemutatón elhangzott: Mécs László élete legyen intő jel, hiszen könnyen felejtünk és nem szabad, hogy fontos történetek a múlt homályába merüljenek.