A nemzeti összetartozás operatív programjának keretében az idei pályázati lehetőségek között kifejezetten Kárpátaljára vonatkozó konstrukció is szerepelt. A Kanizsai-gimnázium sikerrel pályázott és az intézmény tantesülete elhatározta, hogy felveszi a kapcsolatot az ottani Huszti Magyar Tannyelvű Általános Iskolával és lehetőségeihez mérten támogatja. Ezek a képek a pedagógusok kárpátaljai tanulmányi útján készültek.
Lengyelné Molnár Mária - pedagógus, Kanizsai-gimnázium
"A mi vállalásunk az volt, hogy egyrészt tárgyi adományokat juttatunk célba. Tehát a szülői munkaközösségen a tantestületen és a diákságon belül gyűjtést szerveztünk, tankönyveket, társasjátékokat, játékokat, ruhákat."
A tárgyi adományok mellett a szombathelyi gimnázium 700.000 forintot gyűjtött. Módos Tibor igazgató Műhely című magazinműsorunkban elmondta: nehéz körülmények között tanulnak ott a kisgyerekek, így a pénzadomány jó helyre került.
Módos Tibor - igazgató, Kanizsai-gimnázium
"A másik dolog az, hogy ezen a területen tényleg szórvány magyarság él és azt is meg kell mondani, hogy ide nemcsak magyarul tudó gyerekek érkeznek, hanem meglepő módon vannak köztük elég sokan, akik kizárólag ukránul tudnak és azzal a szándékkal jönnek, hogy itt ilyen keretek között tanuljanak meg magyarul."
A Határtalanul program keretében 2010 óta eddig megközelítőleg 100 ezer magyarországi diák és tanár vehetett részt a határon túli régiókat célzó tanulmányi utakon. 2016-ban a programra 1,9 milliárd forint áll rendelkezésre.