Az egyetemi központban tartott sajtótájékoztatót tegnap délután Navracsics Tibor, ahol beszámolt az aznapi tárgyalássorozatról. Az eseményen részt vett Vámos Zoltán főispán és Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke is. A közigazgatási és területfejlesztési miniszter úgy fogalmazott: Szombathely Nyugat-Magyarország egyik meghatározó térsége lehetne, de az elmúlt években nem tudott élni a lehetőségeivel.
Szerinte ezt igazolja az Egyensúly Intézet által készített városfejlettségi rangsor, amelyben számos indikátor alapján számították ki, mekkorát fejlődtek a települések 2014 és 21 között: Székesfehérvár áll az első helyen, Szombathely a megyeszékhelyek rangsorában a középmezőnyben foglal helyet, 18-ból a 9.
Navracsics Tibor - közigazgatási és területfejlesztési miniszter
"Az elmúlt években nem tudott élni ezekkel a lehetőségekkel a város. A nyugat-dunántúli térségben Győr és Zalaegerszeg között kicsit mintha elveszett volna ez a térség mind a térségfejlesztési tervek megfogalmazásában, mind a végrehajtásában nem volt túl sikeres Szombathely az elmúlt időszakban."
A tárgyalások során a közigazgatás időszerű kérdéseire és a területfejlesztés lehetséges kitörési pontjaira is keresték a választ.
Navracsics Tibor - közigazgatási és területfejlesztési miniszter
"Eléggé világosnak tűnik, hogy ahhoz, hogy Szombathely ismét a térség vezető erejévé váljon, ahhoz egy új vezetésre, új dinamikára, új célokra van szükség."
A miniszter azt mondta: a területfejlesztési koncepciók kidolgozásában vezető szerepet vállalhatnak az egyetemek, erről tárgyalt Lenkai Nóra rektori biztossal. Leszögezte: a jövőben van remény, hogy a város kitörjön a viszonylagos elszigeteltségből, és ismét jelentős régiós központtá váljon. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az idei költségvetésben nem lát lehetőséget a szolidaritási hozzájárulás újragondolására, de a jövőben tárgyalhatnak a szolidaritási adó finomhangolásáról.
Nemény András polgármester a savariaforum.hu kérdésére elmondta, a miniszterrel folytatott megbeszélésen szó esett pályázati lehetőségekről, a TOP Pluszról és egy zöldhidrogén-felhasználást lehetővé tevő közvetlen uniós forrásról - a pályázati önerőhöz kérne a város kormányzati segítséget. Pénteken Budapesten, a területfejlesztési minisztériumban folytatódik az egyeztetés a megyei jogú városok polgármestereivel.