Az esős, és a meleg, napos idő váltakozása kifejezetten ideális a szúnyoglárvák fejlődése szempontjából. (szunyogirtas_weboldal 01.40-) A vérszívók központi irtását évek óta az országos katasztrófavédelem irányítja. A szakértői elemzések javaslata alapján egyelőre a keleti megyékben dolgoznak, és az elmúlt két hétben már 100 ezer hektárral végeztek.
Mukics Dániel - helyettes szóvivő, Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
“Vas megyében erre a hétre még nincsen tervezve szúnyoggyérítés, de hogyha a helyi lakosok úgy érzik, hogy a vérszívóknak a száma már olyan sok, hogy ez indokolná a központi szúnyoggyérítést, semmi más tennivalójuk nincsen, mint jelezni ezt az önkormányzat felé, az önkormányzat pedig jelzi ezt a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyfélszolgálata felé. Utána mi kivizsgáljuk, hogy valóban emelkedett-e a szúnyogoknak a száma, indokolt-e már szúnyogot gyéríteni, és ha igen, akkor természetesen kiterjesztjük a központi szúnyoggyérítést ezekre a területekre is.”
A szúnyogirtás a lakossági bejelentésektől függetlenül is halad, ennek terve az interneten elérhető, és hetente frissül. A szombathelyi önkormányzat az országos irtás mellett is felkészült a beavatkozásra.
Lakézi Gábor - vezető, Városüzemeltetési Osztály
“Erre a célra a parkfenntartónál a költségvetésben minden évben tartalékolunk két összeget. Az egyik a földi, biológiai irtásnak a fedezetét szolgálja, a másik pedig a légi irtásnak a szükség szerinti finanszírozását. Az előbbi a vízfolyások mentén évente kétszer a szükségletnek megfelelően, ugye folyamatosan figyelik a szakemberek azt, hogy a lárvák hogyan szaporodnak, és amint ezek túlzott mértékben megjelennek, akkor a biológiai irtással védekezünk ellenük, ez a leghatékonyabb.”
Egy esetleges invázió alkalmával a város kész a légi kémiai permetezésre is, erre azonban az országos akciók miatt évek óta nem volt szükség. A felhasznált vegyi anyag a vérszívókon kívül csupán a méhekre veszélyes, ezért a gyérítésről mindig időben tájékoztatják a méhészeket.