Hírek

Július 31-ével kivezeti az élelmiszerár-stopot a kormány

2023. július 21., 17:29

Július 31-ével kivezeti az élelmiszerár-stopot a kormány, de a nagyobb kereskedőláncok ezután is kénytelenek lesznek a most még rögzített árú termékek némelyikét a beszerzési ár alatt értékesíteni. A kisebb boltokra ez a megkötés nem vonatkozik majd. Hogy az érintett áruk milyen mértékben drágulnak egyik napról a másikra, csak találgatni lehet.

Július 31-ével kivezeti az élelmiszerár-stopot a kormány

Az élelmiszerár-korlátozás kivezetéséről szóló kormányrendelet szerint az árstop hatálya július 31.-ig szól. Ugyanakkor a jelenleg még az árstop hatálya alá tartozó termékeket beemelték a már június elejétől érvényben lévő, 20 termékfajtát érintő kötelező akciók rendszerébe. A kisebb boltokra ez nem vonatkozik, így akik átvészelték a kritikus időszakot, ténylegesen felszabadulnak az árkorlátozás alól.

Nagy Kriszta - boltvezető

“Nekünk ez óriási veszteséget jelentett ez alatt az idő alatt, amíg tartanunk kellett az árakat, mivelhogy elég nagy veszteséggel adtuk el ezeket a termékeket.”

Normális körülmények között egy termék árát elsősorban a kereslet és a kínálat határozza meg. Mivel a kiskereskedelmi forgalom tizenkét százalékkal visszaesett a tavalyi év hasonló időszakához képest, azaz összességében jelentősen csökkent a termékek iránti kereslet, mértéktelen árrobbanást valószínűleg nem tapasztalunk majd a boltokban az árstop kivezetését követően sem.

Nagy Kriszta - boltvezető

“Én annyira rohamot nem várnék itt, mert ha tudnak nagy boltokban vásárolni, akkor valószínűsítem, az árak miatt ott fogják megvenni ezeket a termékeket. Ennek ellenére, ha nem kapják meg, azért jönnek ide, és mivel befőzési szezon van, most éppen a cukorral volt egy olyan szituáció, hogy többet szeretett volna az illető elvinni, és a pénztárosnak nem hitte el, hogy tényleg csak kettőben maximalizáltuk az elvihető mennyiséget egy nap.”

A Kereskedelmi és Iparkamara annakidején nem támogatta az árstop bevezetését, hiszen a vállalkozások a korlátozásra úgy reagáltak, ahogyan arra számítani lehetett: a veszteséget más termékek áraiba építették be. Ráadásul senki nem kártalanította azokat a kereskedőket, akik az árut kénytelenek voltak a beszerzési árnál olcsóbban kínálni, kockáztatva saját fennmaradásukat.

Cseri József - alelnök, Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara

“Azt gondolom, hogy ha van egy politikailag megalapozott szándék, ott az államnak kellett volna egyfajta kompenzációt biztosítani azok számára, akik kénytelenek voltak veszteséget elkönyvelni egyes termékcsoportok és az árstop hatálya alá vont termékek esetében.”

Az árstop bő másfél éves időszaka alatt felvetődött, hogy az intézkedés nem kedvez a hazai termelő-iparnak, hiszen az import-termékek kedvezőbb árazása nagyobb piachoz juttatta a külföldi érdekeltségeket a magyar gazdákkal szemben. Éppen ezért, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara helyesli az árstop kivezetését.

 

Cseri József - alelnök, Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara

“Az árstop kivezetését - azt gondolom - üdvözölhetjük. Összességében nem számítok arra - pláne a reálbérek alakulását és a fizetőképes kereslet potenciálját alapul véve -, hogy túlontúl nagy felfutása lenne ezeknek a termékeknek a kivezetést megelőzően. Inkább azt feltételezem, hogy a kivezetést követően egy egészséges piaci folyamat indulhat el.”

Cseri József elmondta még: Soha nem szerencsés, ha jogszabályok által próbálják mesterséges keretek közé szorítani a szabad piaci versenyt. Helyette érdemes a kereslet és a kínálat egyensúlyára fókuszálni. Most, az árstop kivezetésével ez a piaci egyensúly a helyére kerülhet.