Csak kisebb tócsák árulkodnak a vasi földeken a sok csapadékról, belvíz miatt nincs dolguk a gazdáknak. Az őszi búza növekedése inkább a viszonylagos szárazság miatt maradt el a kívánttól. Összességében azonban eddig az időjárás a repce kivételével kedvezett a szántóföldi kultúráknak.
Marlovits Norbert - gazdálkodó
„Kevesebb volt az elágazás, a bokrosodás végén szárba induló gabona. Ugyanígy a repcére is igaz, kevesebb virággal, meg bejöttek a késői fagyok, sajnos, ami a gyümölcstermesztőknek óriási károkat okozott. A szántóföldön is okozott, de messze nem olyan nagyok. A repcénél is volt virágelhullás, ez mind a fagy rovására írható.”
A repce fővirágzása általában április 20 környékére tehető, idén ez két héttel később kezdődött. A hideg miatt alacsonyabb is a növény, de nem ez a legfőbb probléma.
Pusztavámi Márton – megyei elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
„A főhajtások és a vezérhajtások elfagytak, és a szükséges becőszám helyett lényegesen kevesebb becő, és kevesebb mag lesz majd a betakarításkor.”
A megyei agrárkamara adatai szerint a gazdák jól állnak a tavaszi munkálatokkal. A tervezett ültetéseknek már majdnem 90 %-át elvégezték. Az őszi kalászosok fejtrágyázása megtörtént, a gyomirtással is jól haladnak.
Marlovits Norbert - gazdálkodó
„Ahogy rá lehet menni, valószínűleg a gombaölőt is el kell kezdeni, aki még nem végezte el, mert ha kimelegszik az idő, erős lesz a párolgás, a dunszt, amiben a gombák nagyon jól érzik magukat.”
A növényvédőszerek ára 10-12 %-kal emelkedett, a műtrágyáért viszünk jelentősen, csaknem 40 %-kal többet kérnek. A gazdák abban bíznak, hogy a májusi eső valóban aranyat ér. Jó termés mutatkozik, és a felvásárlási árak is magasak.
Pusztavámi Márton – megyei elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
„Szójából 160 ezer forint, ami soha nem volt, a repcét 170 ezer forint felett adnak el tonnánként, és a búzáért is több mint 70 ezer forintot kínálnak a felvásárlók. Nem emlékszünk ilyen árakra. Nem csak mi, hanem azt hiszem, mások sem.”
A búzát tavaly tonnánként 50 ezer forintért, a repcét pedig maximum 135 ezer forintért tudták értékesíteni a gazdák.
Hírek
Jól állnak a tavaszi munkákkal a vasi gazdák
Már a szója, napraforgó és kukorica nagy részét is elvetették. Egyelőre valóban úgy néz ki, hogy a májusi eső aranyat ér, ugyanis soha nem látott szinten vannak a felvásárlási árak. Igaz, erre azonnal reagált a piacgazdaság, ugyanis a műtrágya és a növényvédőszerek ára is jelentősen emelkedett. A gyümölcsültetvényekben jelentős kárt okozott az áprilisi fagy, a szántóföldi kultúrák közül azonban csak a repcében mutatkozik fagykár.