Az elmúlt években az alsó tagozatosok megbuktatását szülői beleegyezéshez kötötték. Most az elsősök csak abban az esetben utasíthatók évfolyamismétlésre, ha a tanulmányi követelményeket hiányzás miatt nem tudták teljesíteni. A második évtől pedig a nevelőtestület döntheti el, megbuktatják- e a diákot.
Dr. Kovács Péterné - igatgató, Derkovits Gyula Általános Iskola
"1-4. évfolyamon ha nem sajátítja el az alapkészségeket, akkor 5. osztálytól nem tud építeni rá, és ez olyan következményekkel jár, hogy több éven keresztül lemarad, amit nehéz pótolni."
Változik a tanulmányi értékelés módja is. A második tanév végén a tanárok osztályozhatják is a tanulókat. Az iskolák pedagógiai programjukban maguk dönthetnek arról, hogy negyedik félév végéig a szöveges értékelést, vagy a hagyományos osztályozást választják-e, esetleg a két módszert együtt alkalmazzák.
Horváth Krisztián - 4. osztályos tanuló
"Szerintem jobb lenne, ha jegyet adnának, nem százalékot, mert az egyértelműbb."
Krisztián véleményét osztja ez az apuka is, akinek a kislánya most kezdi az iskolát.
"Az érdemjeggyel történő értékelés egyértelműbb támpontot ad a szülőknek, hiszen a szöveges értékelés a szöveg értelmezésétől függ."
A napokban hatályba lépő törvény alapján: ha a gyermek a kötelező tanórákról több mint 50 órát mulaszt, a családi pótlék iskoláztatási támogatásra jutó részének felfüggesztését rendelheti el a jegyző.
Az új tanévtől a pedagógusok kiemelt védelmet élveznek. Bántalmazásuk egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel járhat.