Jó az idei termés őszi szüretelésű gyümölcsökből - rengeteg az alma körte, szilva a gyümölcsöskertekben. Készül belőlük befőtt és lekvár, nő meg pálinka. A meleg nyár jó hatással volt a mennyiségre, sok a cefrének való gyümölcs. Ennek a szombathelyi főzdének az udvarán egymás mellett sorakoznak a hordók.
"Ez már itt egy jó kis cefre, tehát ez ki van forrva. Tulajdonképpen itt már széndioxid termelődés igazából nincs. A lé szépen feljött a tetejére, a sűrű leült a hordó aljára. Itt már tulajdonképpen főzhető állapotban van."
A sok száz liter erjedt őszi gyümölcs itt csak arra vár, hogy minőségi pálinka készüljön belőle.
Nagy Szabó Milán - ügyvezető, Optimal Energy Kft.
- Nagyon fontos, hogy a cefrét pépesíteni kell, utána ezt megfelelően kell kezelni. Légmentesen zárt hordóba teletölteni, 10 százalékot el szoktunk hagyni a későbbi térfogat növekedés miatt, amíg forr a cefre és utána folyamatosan légmentesen tárolni. Majd ha kiforrt utána pár héten belül célszerű főzni.
A kedvező időjárás miatt az érlelési folyamat 4-5 hétre rövidül, de napi elfoglaltságot ad. A pálinkát kétféle módszerrel főzik.
Nagy Szabó Milán - ügyvezető, Optimal Energy Kft.
- A hagyományos kisüsti rendszeren két lépcsőben történik a főzés: az első lépcső a cefrének a főzése - itt az illó valamint a nem illó komponenseket választjuk szét. Majd a második lépés maga a szesznek a finomítása, itt a középpárlatot választjuk le az elő-, illetve az utópárlatról. Az aromatornyos rendszeren ez mind egy lépcsőben történik, tehát egy meneten elkészül a pálinka. Ott az ellenirányú folyamatokat használjuk ki.
Nagy a forgalom most a főzdékben, itt is három műszakban dolgoznak, éjjel-nappal. Egymásnak adják a kilincset az ügyfelek, már csak márciusra van szabad időpont.
Geröly Tibor
- Nálunk úgy van, hogy a legtöbbször csak barátoknak, szóval nem eladásra és Én, ha kimegyek Németországban ott van egy kis cégem akkor oda elviszek jó magyar pálinkát. Ott is vannak magyar emberek, meg a németek is szeretik, csak nem bírják a németek az a baj.
A pálinka 2013 óta Hungarikum. Készítéséhez csak Magyarországon termett nemes- és vadgyümölcsöt, szőlőt és aszúszőlőt, valamint törkölyt lehet alapanyagként felhasználni.