Éjjel-nappal figyelik a SZOVA Zrt. munkatársai az utak állapotát, a cél ezek biztonságossá tétele. Az ügyeleten túl a lakossági bejelentésekre is támaszkodnak - ha jogos a bejelentés, intézkednek. Most azonban nem könnyű a dolguk.
Potyondi Nikolett - kommunikációs és HR-referens, SZOVA Zrt.
“Most elég összetett volt az időjárás. Figyeltük az előrejelzéseket, alásóztunk, mivel várható volt ónos eső, hó, viszont eső jött először, ami lemosta a hót az utakról, ezért ennek a hatása nem érvényesülhetett.”
A forgalmasabb utakon hamarabb olvad a jég, mint a mellékutakon. Problémás szakaszról még nem kapott bejelentést a cég. Az eljegesedett járdák tisztán tartása a magánemberek kötelessége is.
Lakézi Gábor - osztályvezető, Városüzemeltetési Osztály
“Magánterületek. Tehát az ingatlanok előtt az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a síkosságmentesítést, a hó eltakarítását, illetve a tisztán tartását is elvégezni. ez vonatkozik az ingatlan előtt elhaladó járdákra, illetve úszótelkes beépítésnél, ugye itt a lakótelepekre gondolok, az épületek körüljárását biztosító járdafelületekre.”
2010 óta tilos használni síkosságmentesítésre a konyhasót, vagyis a nátrium-kloridot, mert elszáradnak tőle a növények. Könnyen beszerezhető azonban más anyag, amit akár még a sétáltatott házi kedvencek is jól bírnak.
Bencsics Attila - főosztályvezető, Vas Megyei Kormányhivatal
“Például a perlit. Ez az az anyag, amit egyébként macskaalomnak is szokás használni, úgyhogy ez biztosan nem károsítja a négylábúaknak semmilyen testrészét sem. És ezeknek a különböző keverékei, például a kálcium-klorid és a kálcium-karbonát tartalmú anyagok kifejezetten hasznosak is lehetnek a növényzetre.”
Ha valaki nem megfelelően gondoskodik az ingatlan előtt a síkosságmentesítésről, akkor a Közterület-felügyelet munkatársai figyelmeztetik. Az ilyen helyeken történő esetleges balesetekért a felelősség az ingatlan tulajdonosát illetve a biztosítót terheli.