“Oltásra hoztad őket? - Igen.”
Maszat és Pörci egyáltalán nem fél az állatorvosi rendelőben: megszokták már, hogy minden évben ilyenkor kapják a veszettség elleni injekciót. Gazdájuk felelős állattartóként tudja, hogy a kutyák egészsége mellett az oltást igazoló dokumentum is fontos.
Kronekker Veronika
“Pont külföldre fogunk utazni, úgyhogy a kutyaútlevél is meg kell, hogy legyen, és abban a pontos, aktuális oltási dátumoknak kell szerepelnie, amúgy rendezvényeken is kérhetik, ellenőrizhetik, hogy rendben vannak a kutya papírjai.”
Október közepéig tart a szervezett eboltási szezon. Annak ellenére, hogy ez elsősorban vidéken - kisebb falvakban, ahol nincs állatorvosi rendelő - szokás, a szombathelyiek is ősszel hordják a kötelező veszettség elleni vakcinázásra a kutyáikat. A 11 éves Maszat türelmesen viselte az oltást.
“A kicsiknél ez a billentyűelégtelenség nagyon gyakori.”
Maszat szívproblémája most derült ki, de szerencsére nem okoz különösebb gondot ez a betegség. Ilyenkor az állatorvos rendszerint az állat egészségügyi állapotát is ellenőrzi - már csak emiatt is érdemes elvinni oltásra a kutyát.
Varjú Gábor - állatorvos, Szombathelyi Állatkórház
“Ezt az állategészségügyi törvény előírja, hogy évente kötelező az állatokat beoltani, a veszettség egy gyógyíthatatlan betegség, és az embereket is megbetegítheti, náluk is gyógyíthatatlan, és ez az egész túl van biztosítva, és ezért évente oltva vannak az állatok.”
A szigor oka, hogy Magyarországon még a legutóbbi években is fordult elő veszettség - igaz, hogy inkább a keleti régiókban. Az állatkórházba a környékbeli gazdák havonta sok száz ebet hoznak kötelező oltásra.
Hírek
Javában tart az eboltási szezon
A veszettség elleni vakcinát évente kapják meg a kutyák, hogy védettséget szerezzenek a gyógyíthatatlan, és emberre is veszélyes fertőzés ellen. Az oltást igazoló dokumentum is fontos, ha külföldre, vagy nagyobb rendezvényre mennek a kutyával.