A gencsapáti Szentkutat az 1756-os Batthyány-féle vizitációs jegyzőkönyv említi először, amely részletesen ír a kegyhelyről. 1906-ban Kovács Katalin, volt nagygencsi lakos 14 stációból álló keresztutat készíttetett a kápolna köré. A zarándokhely bekerült a Vas megyei értéktárba is. Felújítása és a stációk restaurálása tavaly kezdődött el.
Bodorkós Ferenc, polgármester, Gencsapáti
"Valójában a felújítás az ősszel kezdődött, a télen inkább a bontási munkálatokat végezték el a kivitelezők, a tavasz beköszöntével készítették el a kis házaknak, a kápolnáknak a szigetelését valamint a cserépfedését. A vakolat készen van, a színezése van hátra, illetve maguknak a stációknak a restaurálása ami hátra van."
A Szentkút felújítása egyre sürgetőbbé vált, mert a domboldalon lefolyó csapadék teljesen feláztatta a falakat.
Varga Attila, világi elnök, Gencsapáti Római Katolikus Plébánia
"Nagyon rossz állapotban voltak a falak, és ezért döntöttünk úgy, hogy megpróbáljuk úgy megcsinálni, felújítani ezeket a stációkat, hogy ne kelljen esetleg évtizedekig hozzányúlni, nemcsak hogy tüzet akartunk oltani, hanem rendesen meg akartuk csinálni."
A felújítást pályázati forrásból finanszírozza az egyházközség, a stációk restaurálása pedig felajánlásoknak köszönhetően valósul meg. Az egyházközség által meghirdetett gyűjtésen az adományozók örökbe fogadhattak egy-egy fülkét, és maguk gondoskodnak a felújításukról. A munkálatok a tervek szerint május elejére, a Szent kereszt megtalálásának ünnepére elkészülnek.