Hírek

Januártól szigorú feltételekhez kötik a drónozást

2021. március 12., 18:51

Egy idén életbe lépő jogszabály szerint minden, játéknak nem minősülő eszközt és tulajdonosát, működtetőjét is regisztrálni kell, jogosítványt kell rá szerezni és légtérhasználati engedélyt kell kérni, biztosítást kell kötni. Ez komoly anyagi terhet jelenthet és több hetet is igénybe vesz. A röviden csak dróntörvénynek nevezett szabályozás célja, hogy védje a személyiségi jogokat és a repülés biztonságát is.

 

Januártól szigorú feltételekhez kötik a drónozást

Tavaly április közepén gyulladt ki a szombathelyi hulladékudvar. Számos drónfelvétel készült arról, hogy milyen nagy kiterjedésű volt a tűz. Pilóta nélküli, távirányítóval kezelt, adatrögzítővel felszerelt berendezésekkel készültek a légifelvételek. A januártól hatályos szabályok szerint csak az, csak ott és csak akkor használhatja drónját, amire a jó előre megkért engedély szól.

Bor Balázs
„Ha lakott területen belül szeretnék, akkor kell egy eseti légtérkérelmet kérnem, amit 30 nappal előbb be kell adnom a hatósághoz. Ha a hatóság rendben talál mindent, akkor 30 nap elteltével 7 napra kapok repülési engedélyt az adott területre. Az, hogy akkor éppen jó idő van, vagy nincs jó idő, valaki más is használja-e, ez előre még nem látható.”

Bor Balázs hobbidrónos, saját maga szórakoztatására készít a hagyományostól eltérő perspektívából légifotókat. A pilótaengedélyéhez szükséges jogosítványát külföldön szerezte akkor, amikor Magyarországon ez a képzés és vizsga még nem volt elérhető.

Drónját még a forgatás kedvéért sem küldheti fel, ha ugyanis 1 méternél magasabbra szállna, légtérhasználati engedély szükséges. Az új szabályozás szerint, ha a drón az uniós irányelvek szerint nem sorolható a játék kategóriába, meghaladja a 120 grammot, rendelkezik adatrögzítővel, vagy a 100 méternél messzebbre repül a távpilótától, kötelező a regisztráció akkor is, ha akár csak az egyik feltétel teljesül. A nyilvántartásba vétel és az arról szóló igazolás közel 7 ezer forintba kerül. A repülési engedély illetékmentes lett, de a szolgáltatási költség háromszor annyiba kerül, és harmadannyi időre szól.

Bor Balázs
„Egy gyors példa: ha én itt Szombathelyen az Emlékműnél szeretnék 4-5 képet csinálni 10 perc repüléssel, annak – utánanéztem – jelenleg 69 ezer forintomba kerülne.”

A Magyar Nemzeti Drónszövetségnek jelenleg ezer tagja van. Képviselőjük elmondta, szívesen segítették volna a jogalkotó munkáját gyakorlati tanácsokkal. Módosításra már tettek javaslatot.

Bárány Zoltán – elnök, Magyar Nemzeti Drón Szövetség
„A 30 napos határidőn kellene finomítani, akár 7-10 napon belül meg lehetne a légtérengedély, az elfogadható lenne, ha például hétfőn lehetne regisztrálni, hogy hétvégén tudjon az ember repülni, vagy fordítva. Ezen a 30 napos határidőn kellene finomítani, meg azon is lehetne, hogy a telefonos applikációval felgyorsítani ezt az egészet.”

Már működik egy applikáció, amelyen az aktuális légtérhasználat nyomonkövethető. A jelenlegi szabályok szerint elképzelhetetlen, hogy magánszemélyek például egy a hulladékudvar tűzhöz hasonló káreseményt a levegőből rögzítsenek. A kötelezettségek, a hosszú határidők, és a jelentős költségek miatt egyelőre megtorpant az egyébként egyre népszerűbb drónozás. A szövetség elnöke elmondta, a szabályozásra nagy szükség volt, de szigorúbb lett a vártnál.