Hírek

Januárban elstartolt a Demján Sándor Tőkeprogram

2025. április 03., 16:30
Januárban elstartolt a Demján Sándor Tőkeprogram, amelyből az 50 százaléknál nagyobb hazai tulajdonban lévő kis- és középvállalkozások részesülhetnek. A legalább 100, legfeljebb 200 millió forintos tőkeinjekcióra pályázni kell, az elnyert összeget eszközpark-fejlesztésre, a tevékenységi kör bővítésére és akár a likviditási problémák megoldására is lehet fordítani.
Januárban elstartolt a Demján Sándor Tőkeprogram

Csaknem harmincan vettek részt a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara nagytermében megtartott fórumon, ahol a januárban indított Demján Sándor Tőkeprogram részleteit ismertették a kis- és középvállalkozókkal.

Cseri József - elnök, Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

- Ez a program tulajdonképpen két alternatívát kínál: egyrészt akár a likviditási helyzet javítását célozhatja azon vállalkozásoknál, ahol ez a probléma felmerül, másik oldalát illetően pedig az ebbéli kihívásokkal nem küzdő, de terjeszkedni, bővíteni, infrastruktúrát fejleszteni kívánó cég számára is alternatívát kínál. Ráadásul a program rendkívül kedvező kondíciókat kínál.

Magyarországon működő, legalább 2 főt foglalkoztató, 2 lezárt üzleti évvel rendelkező, minimum 50%-ban magyar tulajdonú, és átlagosan 300 millió forint éves bevételt elérő vállalkozások pályázhatnak. A program azoknak is esélyt adhat, akik nem hitelképesek, így nem juthatnak banki kölcsönhöz.

Balogh Ádám - alelnök, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara

- Azokat a vállalkozókat keressük, akiknek olyan ötletük, elképzelésük van, amely a vállalkozásuk növekedését segítené elő, akár a kapacitásaik növekedését, akár a piacai növelését vagy a szervezeti fejlődésüket segíti. 100-200 millió forintos tőketámogatást lehet kérni ebben a programban, egész pontosan olyan tőkét, amit csak 5 %-os kamaton illetve hozamon felvehető maximum 6 évre. Ezt a programot felvenni és elég sok pénz áll a rendelkezésre - körülbelül 100 milliárd forint az, amit ilyen vállalkozásoknak a finanszírozására tudunk elkölteni.

A futamidő alatt a kamatot kell visszafizetni, magát a tőkeösszeget 6 év után kérik vissza. Mivel ez egy tőkeprogram, a kamara alapkezelője 1 százalékos tulajdonos lesz a vállalkozásban a futamidő alatt. A többlépcsős pályázat benyújtásában segítséget nyújt az iparkamara, és pozitív elbírálás esetén mentorálja is a vállalkozásokat.

Cseri József - elnök, Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

- A pályázat a kamara rendszerén keresztül történik. Magát a programot egyébként az MKIK - ezen túlmenőleg a Nemzeti Tőke Holding valamint a Magyar Fejlesztési Bank - koordinálja. A kamara részéről kifejezetten fontosnak tartottuk azt, hogy ezt a programot magunk koordináljatjuk - az előbb említett szervezetekkel karöltve - hiszen ezen túlmenőleg egyébként nekünk szerepünk van abban is, hogy mely vállalkozásokat ajánlunk erre a projektre.

A pályázati lehetőség január 15. óta nyitott, azt 2026. június 30-ig vagy a forrás kimerülésig lehet benyújtani.