Hírek

Itt a farsang - Kézműves foglalkozások, bálok, jelmezes mulatságok és fánksütés ideje van

2022. február 10., 18:13

Vízkereszttől hamvazószerdáig tart a farsang, a nagy mulatozások, bálok és lakomák ideje. Ilyenkor a gyerekek jelmezbe bújnak, és maskarát készítenek: az AGORA kézműves foglalkozásán például busómaszkot. A télűző, tavaszváró ünnepkör hagyományos ételei a gazdag, olajban sült finomságok, például a fánk.

 

Itt a farsang - Kézműves foglalkozások, bálok, jelmezes mulatságok és fánksütés ideje van

A fánkot a legenda szerint véletlenül találta fel egy Krapfen nevű pék temperamentumos felesége, aki egy alkalommal haragjában célba vette hites urát egy adag tésztával, ám az a forró olajban kötött ki. Így indult a fánk fényes karrierje. Magyarországon a 19. században terjedt el. Az édes, bő olajban sütött, baracklekvárral ízesített kelt tészta tartalmas és laktató.

Poncsák Péter - szakoktató, Élelmiszeripari Szakgimnázium
"Ez egy kevert élesztős tészta, a hagyományos gyúrt, élesztős tésztához képest kicsit másképp készítjük el a tésztát."

Hozzávalói a liszt, tojás, olvasztott vaj, cukor, élesztő, tej, citromhéj, rumaroma. A megkelt bucikat előbb fedő alatt sütik, majd átfordítva, fedő nélkül. Így alakul ki rajta a szalag, ami egykor a karikagyűrűhöz hasonló szimbolikával bírt: ha a legény megosztotta a fánkot egy leánnyal, a házassági ajánlattal ért fel.

Poncsák Péter - szakoktató, Élelmiszeripari Szakgimnázium
"Tölthetjük fánktöltővel, nyomózsákkal, barackízzel, gyümölcsízzel, ... csokoládéba is márthatjuk."

A hagyományos szalagos fánk mellett a csöröge- és a túrófánk is kedvelt farsangi édesség.

 A kereplő a farsangi időszak elengedhetetlen kelléke, éles hangja elűzi a telet és az ártó szellemeket. Az Agorában tartott gyermekfoglalkozásokon is a hazai farsangi szokásokat járják körbe ezekben a hetekben.  

Geosits Judit - rendezvényszervező, AGORA
,,Farsangoló foglalkozásunk egész februárban várja a gyerekeket , pontosabban az iskolás és az óvodás csoportokat . A busójárás most a központi témánk , úgyhogy lehet készíteni busó álarcot és természetesen hangkeltő- télűző eszközt is. “

Ezúttal busó álarcot készítettek, melyen a téltemetés és tavaszvárás motívumai jelennek meg. A busójárás szokása a 18. század végén terjedt el. Gréta, a Bolyai-iskola tanulója már volt a mohácsi Busójáráson.

Pásti Gréta
,, Úgy volt, hogy megfogták a kezemet, táncoltak velem , és befestették picikét az arcomat ilyen korommal, és az azutáni napon azt mondták, hogy nem leszek beteg”

Gréta most ijesztő maszkot készített. A Busójárás Horvátországban, Bulgáriában és Olaszországban is tradíció. Idén február 24. és március 1. között rendezik a Busójárást Mohácson.