Az első hazai AIDS-eset felismerése István Lajos Széchenyi-díjas hematológus professzor nevéhez fűződik. Ma mintegy 2000 nyilvántartott beteg van és évente 300 újat regisztrálnak, de becslések szerint ennek többszöröse lehet a tényleges betegszám.
Dr. Schneider Ferenc - infektológus főorvos
"Nem egy megszűnt járványról, hanem egy kezelhető betegségről van szó, amelynek annál jobbak a kezelési esélyei, minél hamarabb kerül felismerésre."
Az AIDS december 1-jei világnapján a szűrővizsgálatok jelentőségére hívják fel a figyelmet a szakemberek. A megelőzésben a megfelelő életvitel, a felelősségteljes párválasztás meghatározó, de a felvilágosításnak is hangsúlyos szerep jut. Ebben is élen járt István Lajos.
Dr. Stánitz Éva - megyei tiszti főorvos, Kormányhivatal
"Amire ő soha nem sajnálta az időt, energiát, hogy ebben is, de másban is a folyamatos tájékoztatás, a különböző célcsoportoknak megfelelő felvilágosítás vagy egészségnevelés, mindegy, bárminek nevezzük."
A professzor számos orvosi társaság elnöke, illetve tagja volt. Azt vallotta, hogy a tudomány embereinek a kórház kerítésén túl is van feladatuk.
Prof. dr. Horváth Boldizsár - elnök, Vas Megyéért Egyesület
"Azoknak az embereknek,...minőségileg jobbá kell tenni."
Méltatói kiemelték István Lajos szakmai nagyságát, munkabírását, emberségét, emellett hangsúlyozták lokálpatriotizmusát és sorolták közéleti szerepvállalását.
Hírek
István Lajos hematológusra emlékeztek
István Lajos születésének 90. és halálának 5. évfordulója, valamint az AIDS december 1-jei világnapja alkalmából rendezett ma szakmai napot a kormányhivatal népegészségügyi szerve. Pályatársak emlékeztek a neves professzorra.