1994 óta világnappal emlékezünk meg a legfontosabb természeti kincsről, a vízről. Kedden a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkatársai általános iskolások számára szerveztek érdekes programot, hogy más szemmel nézzenek életünk alapvető elemére. A Sorok-Perint és az Arany-patak torkolata kiváló helyszínnek bizonyult és az időjárás is kegyeibe fogadta a rendezvényt.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Egy magyar-osztrák Pinka-projekt keretében mutattuk be először az iskolásoknak azt, hogy a vizekkel való foglalkozás mindennapi munkában mit is jelent, ami azt jelenti, hogy megmutattuk nekik, hogy a vizek felügyeletében hogy mérjük a vizek mennyiségi viszonyait, hogyan ellenőrizzük a víznek a minőségét illetve hogy kontrolláljuk azt, hogy a vízben levő világ mennyire van jelen, mennyire károsodott vagy mennyire sokszínű. S ugyanezt a programot kívántuk most Szombathelyen is folytatni, a víz világnapja alkalmából.
Négy állomáson pillanthattak be a gyerekek a vízügyi igazgatóság munkatársainak mindennapi tevékenységébe. Megismerkedtek a vízmennyiség mérésének technikájával: a korábbi forgószárnyas vízhozammérők mellett az ultrahangos ADCP-s műszerek is jól vizsgáztak. Ezt követően a vizek kémiai és biológiai állapotát vizsgálták meg a legmodernebb laborműszerekkel, amelyek megmutatják, szennyezett-e a patak. Az utolsó két állomáson halakat fogtak ki és vizsgáltak. A halak mellett a vízben és a parton élő gerinctelenekkel ismerkedtek a gyerekek.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Ez egy nagyon komoly tudatformálás is a gyerekek szempontjából. S természetesen nem titkolt célunk az sem, hogy esetleg azok a gyerekek, akiknek ez a vízzel való foglalatosság megtetszik az későbbiek során esetleg ezt hivatásának és munkájának is fogja választani.
A rendhagyó biológiaórán kérdéseket tehettek fel a gyerekek és játékos tudáspróbán is részt vehettek.