A legújabb ipari forradalom alapját az automatizálás adja. Ez röviden azt jelenti, hogy az ipar több területén robotokkal helyettesítik az emberi munkaerőt, így az informatikus szakma és az informatikai tudás még értékesebb lesz. A nagyobb cégek a gyakorlati munka során mielőbb igyekeznek megfelelni ennek a kihívásnak.
Németh Kornél - mérnökségi és minőségügyi igazgató, iQor
"Én azt gondolom, hogy nagyon fontos azt kiemelni, hogy cégünknél ezt a trendet felismertük, hogy ez segítheti a működésünket nem pedig gátolni fogja, és ennek megfelelően igyekszünk ezt beépíteni az üzleti stratégiánkba. Ennek olyan elemei is megjelentek már, hogy a Nemzeti Technológiai Platformhoz cégünk csatlakozott.
A korábbi ipari forradalmaknál az volt a legnagyobb félelelem, hogy az új technológia miatt sokan elvesztik a munkájukat. A mostani, negyedik ipari forradalom kapcsán is előtérbe kerül ez a gondolat.
Grünwald Imre - személyügyi igazgató, iQor
"Nagyon sok helyről hallom azt, hogy rettegjünk az ipar 4.0.-tól, mert jönnek a robotok és elveszik a munkáinkat. Én azt gondolom, hogy ez alapvetően nem így van. Az ipar 4.0. és az ezzel kapcsolatos technológiák alapvetően megkönnyítik az életünket, az emberek életét fogja megkönnyíteni mind a munka, mind pedig a magánélet során.”
Az Ipar 4.0-ra való átállás azonban nem lehetséges az oktatás és a képzés átalakítása nélkül. A szombathelyi egyetem a vasi vállalatokkal együttműködve dolgozik képzési kínálatának bővítésén.
Németh István - rektorhelyettes, Savaria Egyetemi Központ
"Az ipar 4.0. az nálunk azt jelenti, hogy a műszaki portfóliónk kiegészül a mostani képzési ciklusban a programtervező informatikussal, amely együtt a gépészmérnök képzés szakunkkal fogja biztosítani az ipar 4.0. hátterét."
A magyar kormány is kidolgozta az iparfejlesztési startégiát, ez az Irinyi-terv, mely tartalmazza azt is, hogy ösztönözni kell az innováció és a digitalizáció elterjedését az egyes iparágakban, és ebbe a folyamatba be kell vonni a hazai kis- és középvállalkozásokat is.