Hírek

Ingyenes tárlatvezetéseket és előadásokat kínálnak a szombathelyi múzeumok a látogatóknak

2022. augusztus 09., 18:57

A legutóbbi hétvégén a századelő kávéházainak hangulatát idézték meg a Smidt Múzeumban az Egy szelet Szombathely című időszaki kiállításhoz kapcsolódóan. A kávéházak a társadalmi élet jelentős központjai voltak, a Kiegyezéstől a második világháborúig 48 ilyen egység működött a városban.

 

Ingyenes tárlatvezetéseket és előadásokat kínálnak a szombathelyi múzeumok a látogatóknak

Az 1915-ben megnyílt Nagyszálló kávéházi enteriőrje látható a Smidt Múzeum első emeletén. Az időszaki kiállítás a századforduló cukrászdáit, kávéházait mutatja be - ehhez kapcsolódóan tartott előadást Hollerné Mecséri Annamária történész.

"Elsősorban a mai Fő tér területén, Kőszegi, Király utcában, Széll Kálmán és Kossuth utcán volt a legtöbb kávéház."

A Kiegyezést követően Szombathely elindult a polgárosodás útján: megnőtt a lakosságszám, az oktatásnak köszönhetően egyre szélesedett a művelt réteg, olvasó- és sportegyletek, kaszinók alakultak, itt éltek az emberek társasági életet.

"Az egyik első és legfontosabb kávéház-tulajdonos Pollák Ármin volt."

Az 1860-as évektől sorra nyíltak az éttermek, cukrászdák és kávéházak, utóbbiak a közösségi élet központjaivá váltak.

Hollerné Mecséri Annamária - történész, intézményvezető, Smidt Múzeum
"Rengetegféle napi-, hetilapot, folyóiratot tudtak itt olvasni, a világ híreit megbeszélhették, tudtak szórakozni, mindennap cigányzenekar zenélt, táncestélyeket tartottak, mozivetítések voltak, és a játékok sem maradhattak el, kártyaszobák voltak, a biliárd játék különféle fajtáit is űzték."

Zöldfa, Hungária, Royal, Kristály, Pannónia, Király, Palace - számos kedvelt kávéház működött a városban, amelyek versengtek a vendégek kegyeiért. A fényűző berendezés mellett különféle kényelmi szolgáltatásokat vezettek be, modern villany- és szellőzőrendszert működtettek, volt, ahol fagylaltot is mértek, az italokat jégtartályban hűtötték, többféle kávét és ételeket is felszolgáltak.

Hollerné Mecséri Annamária - történész, intézményvezető, Smidt Múzeum
"Próbáltak minél több embert, családokat is megszólítani, például azzal, hogy minél díszesebb, ünnepibb belső tereket alakítottak ki, a hölgyeknek külön termeket, ahol megtalálták a kellemes légkört, ahol szívesen töltöttek időt. Ami még rivalizálós helyszín volt, főleg a nyári időszakban fontos volt, melyik kávéháznak van kerthelyisége, hogy ez mekkor, és milyen."

A kávéházak reggel 6-kor nyitottak és késő éjszaka zártak, a működési engedélyeket lakosságszám-arányosan a Városi Tanács adta ki. Mindegyiknek megvolt a maga törzsvendégköre, az Abbáziába például vadászok és futballisták jártak. Az egyik legkedveltebb kávéház a Sabaria volt a mai Savaria téren - kabaréelőadásokat tartottak, telefont működtettek és itt szólt először jazz.

"A fővárosi nívó nemes ízlése uralkodik a berendezésén. Meglepetés, hogy a nagyméretű termet egész otthonossá teszi."

Az ingyenes előadások sora szombaton az Iseumban folytatódik: a Genius Savariae sorozatban 15 órától Szentléleki Tihamér régész, múzeumalapító életével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.