Az épületenergetikai szakértő azt mutatja éppen, hogy miből áll egy energetikai tanusítvány.
Puklerné Kovács Erika, épületenergetikai szakértő, Archit Kft.
"Az épület energiafogyaztását minősító irat. Az új használatba vételi engedélynél 209 január 1 óta lépett érvénybe, az adásvételnél és a tartós bérletnél pedig ez év január 1-e óta."
A szakértő szerint számítani lehet arra, hogy egyre többen korszerűsítik majd otthonukat az energiatakarékosság jegyében, mert úgy könnyebben értékesíthetik az. Az épületfelújításoknál azonban az sem mindegy, hogy az milyen sorrendben történnek a munkálatok - mondja a szakember.
"A legfontosabb a külső buroknak a hőszigetelése, illetve a nyílászáró csere. És utána, amikor már ismeretünk van a végleges hővesztésről, utána érdemes a gépészeti felújítással foglalkozni."
A Híradónk által megkérdezett építészmérnök szerint ahhoz, hogy minél többen merjenek belevágni az energetikai korszerűsítésbe, több pályázati forrásra lenne szükség.
Egri Balázs, építészmérnök, Mátis és Egri Kft.
"Biztos, hogy szaporodik az épüeltfelújításoknak a száma, habár véleményem szerint még több támogatás kellene ez ügyben, biztos hogy kellene támogatni, hogy minél jobban hőszigeteljük a házakat és minél korszerűbbre cseréljük ki a nyílászárókat.
Az építészmérnök szerint anyagi vonatkozásban azt is meg kell fontolni, hogy érdemes-e felújítani egy nagyon elhanyagolt házat, mert sok esetben célszerűbb lebontani és újjáépíteni azt.
Hírek
Ingatlaneladás, kizárólag energetikai tanúsítvánnyal
Ez év január 1-jétől csak azok az ingatlanokat lehet eladni vagy hosszú távon bérbe adni, amelyek rendelkeznek energetikai tanúsítvánnyal. Az új építésű ingatlanoknál ez már 2009 óta kötelező. Az irat az épület energiafogyasztását minősíti. Szakemberek szerint várható, hogy egyre többen korszerűsítik majd otthonaikat.