Vasárnapra már a kétszázezret is meghaladta azoknak a rendszereknek a száma, amelyek áldozatul estek a WannaCry zsarolóvírusnak. A hétfői munkakezdés további számítógépeken okozott problémát. Az informatika fejlődése, az internet használatának mindennapossá válása egyre nagyobb kihívást jelent az információbiztonsággal foglalkozó szakemberek számára.
Bognár Balázs - igazgató, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"Az információbiztonsági szakemberek prognózisa szerint, és itt 17 intézetnek az egyidejű progózisát tudom mondani, 2020-ra több mint 21 milliárd eszköz, okos eszköz lesz az interneten és ez komoly kockázatot rejt magában."
A Kaspersky Lab adatai szerint 2016-ban a magyar vállalkozások 40%-a szenvedett el adatvesztést, a nagyvállalatok 20%-a számolt be 4 vagy annál több alkalommal bekövetkezett, adatsérüléssel járó támadásról a tavalyi évben. De nem csak a cégek és a közintézmények vannak veszélyben. Saját adataink biztonságáért mi magunk is sokat tehetünk.
Nemes József - egyetemi docens, SEK Technika és Alkalmazott Informatika Tanszék
"Hogy ha olyan e-maileket kapunk, amiket nem tudunk beazonosítani, és ne adj Isten még adatokat is kér, akkor ezekre ne válaszoljunk, és a lehető leggyorsabban töröljük ki."
A saját számítógépünket tűzfallal, illetve vírusfelsimerő szoftverrel tudjuk megóvni. Különösen fontos az operációs rendszer frissítéseinek telepítése, amivel csökkenthető a sebezhetőség esélye. Az interneten lévő személyes adatainkat, e-mail fiókunkat nehezen kitalálható jelszóval tudjuk védeni.