2009-től végeznek szalonka megfigyelést Magyarországon. A cél az, hogy megismerjék a titokzatos madár szokásait, útvonalait, és felmérjék a számukat. Az erdei szalonka tavasszal indul útnak Délről, hogy Északon költse ki fiókáit. Hazánk területén február közepétől április végéig vonul át. A Kőszeg melletti Alsóerdőben rendszeresen megjelennek ilyentájt.
Ugrai Zoltán - kerületvezető vadász, Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Az eddigiekben, mivel az időjárás nem volt kedvező számukra, repültek ugyan, de a húzás nem volt jellemző, de én úgy gondolom, hogy most a jó idő eljöttével egyre többre számíthatunk.
Az erdők királynőjének is nevezett vonuló madár napközben rendkívül rejtőzködő életmódot folytat. A szalonkára Magyarországon tilos vadászni, a monitoring részeként azonban szigorúan szabályozott keretek között néhányat el kell ejteniük a megfigyelőknek. Itt, a Kőszeg környéki területen például 10 db-ot kell kilőniük ebben a szezonban.
A Szombathelyi Erdészeti Zrt. vadászterületein 11 helyen vizsgálják a vonuló madarakat. A megfigyelés 12 héten keresztül mindig ugyanabban az időpontban történik.
Szalai Csaba - vadgazdálkodási előadó, Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Minden szombat este a sötétedési időszakban kollégáink közül valaki kint áll az adott monitoring helyen, és jegyzőkönyvbe kell írnunk, ha látunk szalonkákat, a hallott mennyiséget, az időjárásról is gyűjtünk adatokat, hogy volt-e hótakaró, eső, szél, hőmérséklet.
Az elejtett a madarak súlyát, nemét is jegyzőkönyvezik a szakemberek. Az adatokat először az erdészeti központban összesítik, majd továbbküldik a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete számára.
Hírek
Ilyenkor vonul át Magyarország területén északi költőhelyére az erdei szalonka
Az erdők királynőjének nevezett madár egyedszámát szeretnék felmérni egy már több éve tartó vizsgálattal, amihez a kilövés is hozzátartozik. A madarat a sötétedés előtti fél órában lehet mindössze puskavégre kapni.