Hírek

Így telik a szavazatszámláló bizottságok napja

2019. október 13., 18:37

Annak jártunk utána, hogy telik a napja azoknak, akik a szavazókörökben ülnek egész nap - a szavazatszámláló bizottságok tagjaiként.

Így telik a szavazatszámláló bizottságok napja

Csaknem 20 órát töltenek a szavazókörökben a szavazatszámláló bizottságok tagjai a választás napján. Feladatuk azonban már korábban kezdődik: az előző héten felkészítésen vettek részt, szombaton átvették a szavazóhelyiséget és kitették a plakátokat, választóknak szóló tájékoztató anyagokat. A választás napján már kora hajnalban elfoglalták a helyüket. 

Tóth László, elnök, Szavazatszámláló Bizottság, 14. szavazókör
5 órára jött az elnök, illetve a jegyzőkönyvvezető úr, vártuk az urnát, hogy kihozzák, ezt követően az urna felbontása után megkezdődött a terítők, dokumentumok kihelyezése, és vártuk az első választót.

Ebbe a szavazókörbe 6 óra után néhány perccel érkezett az első szavazó. Az ő jelenlétében plombálták le az urnákat, amelyek így 19 óráig érintetlenek.  

Szigorú szabályok ügyelnek a választás tisztaságára. 

Tóth László, elnök, Szavazatszámláló Bizottság, 14. szavazókör
A törvényben előírtak értelmében adatrögzítő eszközt a tagok nem használhatnak a szavazóhelyiségben, ez mobiltelefon, laptop, iPad, de még egy naplót sem használhatnak a szavazás ideje alatt.

A 7 tagú szavazatszámláló bizottság tagjai közül 3-at az önkormányzat, 4-et pedig a jelölő szervezetek delegáltak. Csaknem mind ismerik egymást, többször ültek már egy asztalnál korábbi választásokon.  

Kulics György - tag, Szavazatszámláló Bizottság
Bár vannak különböző pártok delegáltjai is, de harmonikus és korrekt a munkakapcsolat, mindenki kiveszi a részét minden munkafolyamatból, ami adódik a nap folyamán, úgyhogy csak jót tudok mondani. Azt remélem, hogy az egész országban így működik.

Némethné Ódor Edit -  tag, Szavazatszámláló Bizottság
Jó pár éve részt veszek ilyen munkában, és annak ellenére, hogy fizikailag fárasztó, hiszen hajnaltól késő éjszakába nyúlóan dolgozunk itt, én azt gondolom, hogy a munkámból kifolyólag is fontos, hogy részt vegyek egy ilyen tevékenységben, történelem tanárként fontosnak gondolom azt, hogy odafigyeljek egy ilyen választás tisztaságára, másrészt ennek a tapasztalatait tovább tudjam adni a tanítványaimnak. Hiszen nekem az a feladatom, hogy felelősségteljes állampolgárokat neveljek, erre készítsem fel a diákjaimat.

Én ezért nem kapok tiszteletdíjat, a szabadidőm terhére végzem ezt a munkát. - és mit szól a család? - a család megszokta már… támogatnak...ebben is.

Előírás, hogy legalább 3-an mindig ott üljenek az asztalnál, de persze enni és inni van lehetősége a bizottsági tagoknak is napközben.  

Tóth László, elnök, Szavazatszámláló Bizottság, 14. szavazókör
A Szavazatszámláló Bizottság tagjai között közös megegyezéssel történik az ebédszünet kiadása, mindenkinek lehetőséget biztosítunk, hogy hazamehessen adott esetben, illetve itt is elfogyaszthatja az ebédjét, illetve az önkormányzat által biztosítva van egy étkezési keret, amit kihaszáltunk esetünkben is, illetve akinek szüksége van dohányzásra, azt is megteheti.

Kulics György tag, Szavazatszámláló Bizottság
Nem unalmas, mert mindig történik valami, változó pl., hogy  milyen intenzitással jönnek a szavazópolgárok, és amikor jönnek, akkor nagyon kell figyelni és ez a váltakozó ritmus nem engedi, hogy ellankadjon a figyelmünk és egyáltalán nem unalmas.

A munka dandárja 19 órakor kezdődik a bizottság tagjainak. Ilyenkor kiürítik a helyiséget, egyeztetik a plombákat és felbontják az urnákat. Különválasztják a nemzetiségi, a polgármesteri és a képviselői szavazólapokat. Elsőként a polgármesterre leadott voksokat számolják össze, és küldik az adatokat az önkormányzathoz. Legalább kétszer átszámolnak mindent és ha az adatok egyeznek,  aláírásukkal is igazolják mindezt.   

A bizottsági tagok a fárasztó nap után - ha igénylik - egy pihenőnapra jogosultak.