Az árnyékban hűsölnek a Nyugdíjas Bérlők Házának lakói egy meleg napon. Magdi néni fél éve lakik itt, és bár nehezen mozog, műlábbal él, a házából való kiköltözés után hallani sem akart a szociális otthonokról.
“Egyelőre szeretném az önállóságomat fenntartani”
A kis garzonban példás rend van, lakója maga főz, és még varrogat is. A szomszédokkal jóban van, de bármikor magára csukhatja az ajtót, ha akarja. Ez az, ami az önbecsülése megőrzéséhez elengedhetetlen. Tisztában vannak ezzel a szakemberek is, ezért indul most egy határon átnyúló projekt szombathelyi részvétellel, amelynek célja, hogy az idősek a lehető legtovább maradhassanak megszokott környezetükben.
Dénes Tímea - intézményvezető-helyettes, Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ
“2017. július elsejével egy esetmenedzser felvételével indul, akinek az lesz a feladata, hogy a jelenleg látókörünkben lévő idősek körében végez egy kérdőíves felmérést, egy szükségletfelmérést. Itt meglátjuk azt, hogy ezeknek az időseknek milyen szolgáltatásokra van szükségük - újabb szolgáltatásokra -, illetve mennyire ismerik azokat a szolgáltatásokat, mert azért ezt is tapasztaljuk a mindennapi munkánk során, amik már vannak a városban, amik elérhetők, és hogy erről mennyi információjuk van nekik, illetve a hozzátartozóiknak.”
Ugyanezt a felmérést elvégzik Győrben, Zalaegerszegen, az ausztriai Gleisdorfban és Bécsben is.
“El tudom képzelni, hogy mondjuk lesz egy ilyen igény, hogy legyenek olyan otthoni gondozók, akik kifejezetten a demensekre irányuló képzettséggel rendelkeznek, és mondjuk vállalják azt, hogy nem egy intézményben, hanem a saját otthonukban gondoskodnak a demens időseknek a mindennapjairól, az életéről.”
Az ősszel induló felmérés költségeit pályázati pénzből állják.
Kulcsár Lászlóné - intézményvezető, Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ
“A projekt részben uniós forrásból, részben magyar forrásból valósul meg, és egy 5 százaléknyi önerő is a város részéről természetesen ebbe még beletartozik. Így összességében Szombathely 40 millió forintból fogja megvalósítani.”
Az eredményektől azt remélik a résztvevők, hogy a döntéshozók később az idősek életminőségét javító intézkedéseket hoznak.