Nemény András köszöntőjével kezdődött a virtuális térbe szervezett emlékműsor.
Nemény András - polgármester
"Elsősorban a nemzeti öntudatra ébredés és persze a szabadság ünnepe. De mondhatjuk azt is, hogy Szombathelyen a családok ünnepe is, hiszen ilyenkor szoktak kimenni a skanzenbe a szülők, nagyszülők, gyerekek, hogy részt vegyenek a lovas programokon."
A hagyományos huszáravató- és felvonulás, valamint a zászlófelvonás idén is elmaradt. Az AGORA által készített ünnepi összeállításban Domby Bertalan a víztoronynál adta elő a Nemzeti Dalt.
"A magyarok istenére esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk."
Katona Attila vezetésével virtuális történelmi séta indult a forradalom-korabeli Szombathelyre. A történész félórás előadásában Horváth Boldizsár, szombathelyi születésű egykori igazságügyminiszter életét, pályáját foglalta össze. Az ő nevéhez fűződik egyebek mellett az igazságszolgáltatás és a közigazgatás szétválasztása.
Katona Attila - történész
"Ami személyesen az ő nevéhez kapcsolódik, az az igazságügy reformja. 1867 után ezt véghezvitte, nagyon komoly vitákkal övezve."
"Ó, régi szép est, tündöklő siker."
Szabó Tibor színművész, színházigazgató mondta el Juhász Gyula: 48 március 15. című versét, majd Tóth Dániel énekelte Presser Gábor Szabdságdalát.
"A szabadság, a szabadság egy nagyon híres dal, a kottáját nem láttam sohasem."
Bár a szervezett városi ünnepség elmaradt, a Petőfi-szoborhoz most is sok család ellátogatott. A gyerekek nemzetiszínű virágokat, kokárdákat, lobogókat tűztek a talapzathoz.
Bor Marcell
"Kivágtuk ezeket, és hurkapálcára ráraktuk, és a piros-fehér-zöld szalagot rákötötte anya."
Vannak, akik minden évben eljönnek ide, és megemlékeznek a forradalom hőseiről.
Zoltai Ödön
"Ez a legnagyobb ünnepünk, március 15. Tavaly se lehetett már sajnos, de mindig itt voltam. Most itt vannak Őriszentpéterről a két kis unokámmal."
A városvezetők szűk körben koszorúztak. Nemény András polgármester, László Győző, Horváth Attila és Horváth Soma alpolgármesterek, valamint Bokányi Adrienn, Németh Ákos, Szuhai Viktor tanácsnokok, és Tóth Kálmán, az Éljen Szombathely! frakció vezetője hajtott fejet Petőfi Sándor szobra előtt, majd koszorút helyeztek el Horváth Boldizsár, az Andrássy-kormány igazságügy-miniszterének szobránál a múzeumkertben.
Hírek
Idén sem ünnepelhettük hagyományos módon március 15.-ét a koronavírus-járvány miatt
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 173. évfordulója alkalmából online zenés emlékműsort állított össze az AGORA Kulturális Központ, amit a Facebook-on és a Youtube-on nézhettek meg az érdeklődők. A városvezetők szűk körben koszorúztak a nemzeti ünnepen a Petőfi-szobornál és a múzeumkertben.