A méhészek túl vannak az idei első két pörgetésen, azonban sem a repce, sem az akác nem hozta a várt eredményt. A repcénél az aszály, a különösen népszerű akácméznél pedig a fagy okozta a kiesést.
Nagy Csaba méhész
Az idei évben az országban az akác nagyon-nagy fagykárt szenvedett. Vannak olyan területek, ahol 100 százalékosan, 40-50 százalékos károk keletkeztek az akácban, ezért nagyon változó az akác termése. Vannak méhészek akik jó helyen voltak, jól sikerült nekik. Nagyon sok méhésznek nem sikerült, az Alföld nagy része nagyon elfagyott. Az idén ezért a nagy kereskedőknél nagy hiány van. Azt látni, hogy emelkedik a nagykereskedelmi ára a méznek.
A boltokban azonban ez várhatóan nem nagyon fog megmutatkozni, mert annyi azért termett, hogy a kiskereskedelmet el tudják látni a méhészek. A kedvezőtlen időjárás mellett a méheknek meg kell küzdeniük a mezőgazdasági vegyszerezés veszélyeivel is - gyakoriak a mérgezések, valamint a más okokból bekövetkező elhullások.
Nagy Csaba méhész
Van, ahol szabálytalan permetezés miatt, van ahol az időjárási körülmények összejátszása miatt a méhek véletlenül találkoznak a vegyipart használó mezőgazdaság vegyszereivel, ami a méhekre nagyon rossz hatással van. Van, amikor, ha a gazda nem figyel oda és nagyon száraz időben permetez, a permetanyag megszárad, rákerül a méhekre, a méhek illatanyaga egyforma lesz, s nem engedik haza saját társaik őket.
Ennek következtében akár a dolgozó méhek fele is elpusztulhat. Veszélyt jelenthet a méhekre a méhatka betegség is, ami ellen folyamatosan védekezni kell. Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt egyelőre bizonytalan, hogy mit hoz az év hátralévő időszaka a méhészek számára. A hársvirágzás következik, ami ugyancsak erősen időjárásfüggő, ugyanis sem kánikulában, sem csapadékos időben nem ad sok mézet. A meghatározó hársterületek a Zselicben vannak, ezért Nagy Csaba ebben az időszakban ode telepíti majd át az állományát.
Hírek
Idén kevesebb az akácméz
Hatalmas lila táblák színezik a határt Sé környékén. Messziről akár levendulának is nézhetné az ember, közelről azonban kiderül, hogy a facélia vagy más néven mézontófű virágzik. A méhészek nagy örömére fokozatosan nő ennek a növénynek a termőterülete, ami táplálékot ad a méheknek az akácvirágzást követő holtszezonban.