Május kivételével, amikor a havi csapadékátlag másfélszerese hullott, száraz évnek mondható az idei. Kisvizes állapot jellemzi a vízfolyásokat, 2021 első tíz hónapja árvízvédelmi szempontból nyugodt időszak volt. Utoljára tavaly decemberben kellett elsőfokú készültséget elrendelni a Rába körmendi szakaszán.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"Ez az alacsony vízjárás kedvezőtlen a folyók szempontjából, hiszen ha tartósan alacsony a vízállás - és idén ez volt -, a meder nagy részét jobban benövi a növényzet, elterjednek a bokrok, ami egy villámárvíz lefolyását kedvezőtlenül befolyásolja."
A töltések ellátják a funkciójukat, de sok helyen nem elég magasak, így árvíz esetén homokzsákos védekezésre lehet szükség. A helyzeten sokat javított a 3,6 milliárd forint értékű Rába-völgy árvízvédelmi projekt, melyben Szentgotthárd, Körmend és Sárvár térsége támfal magasítás, töltésépítés és műtárgyfejlesztések révén vált biztonságosabbá. Az igazgatóság elvégezte a védművek kétszeri kaszálását is.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"Ahol jelentős az elmaradásunk fenntartási munkákban, azok a vízfolyások. Sajnos az idei pénzügyi keretek nem adtak arra lehetőséget, hogy a szükséges mértékben ezt el tudjuk végezni, egy-két pontszerű munkát tudtunk csak végrehajtani, ahol legnagyobb volt a baj, de nagyon sok vízfolyás szakasz van, ahol mi is látjuk, hogy elmaradásban vagyunk, ami a következő villámárvíznél bizonyára gondot fog okozni."
A Rábán uszadéktorlaszok nehezítik a lefolyást, egy 3000 m3-es torlaszt idén májusban bontottak el Meggyeskovácsinál, de van még mit tenni. A védelmi készletek rendelkezésre állnak, a raktárakban 215 ezer zsákot tárolnak, szükség esetén 8 nagy- és 17 kisteljesítményű mobilszivattyú állhat hadrendbe. A vízrajzi előrejelző hálózat megbízhatóan működik a vízfolyásokon, idén hét ilyen állomást korszerűsítettek. A védekezési képességet javítja, hogy az igazgatóság munkatársai is részt vettek októberben Szolnokon azon az országos gyakorlaton, ahol a különböző védelmi munkákat, gépek kezelését, nyúlgátépítést sajátíthatták el, ilyen komplex gyakorlatra 40 éve nem volt példa.
Hírek
Idén is elvégezte az árvízi védművek felülvizsgálatát a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
A töltések állapota megfelelő, de sok helyen nem elég magasak. Legnagyobb részük több mint 30 éves, és átfogó felújításra szorul. Rendelkezésre állnak a szükséges védekezési eszközök, ám humánerőforrásban vannak hiányosságok - egyre kevesebb a közfoglalkoztatott, ami hátráltatja a fenntartási munkákat. A felülvizsgálat tapasztalatairól kiértékelő értekezleten számoltak be ma délelőtt.