Idén a vasi mezőgazdasági termelők egy részének igencsak feladta a leckét az időjárás. Tavasszal a gyömölcsfák virágzása idején érkezett a fagy, amit júliusban és augusztusban a jégverés követett.
Marlovics Norbert mezőgazdasági vállalkozó
„Jómagam és még sok gazda az őszi árpát be tudtuk takarítani, aztán kinek a repce kint maradt, kinek nem. Száz százalékos jégkárt szenvedett. A búza szintén, gyakorlatilag minden olyan növény, ami kinn volt károsodott. Kukoricák üszkösödtek, voltak a határszélen a legrosszabb nardai övezetben gyakorlatilag a kukorica nem lett harminc centinél magasabb, ott gyakorlatilag a kukorica nem lett harminc centinél magasabbak a maradvány csonkok.”
Az április végi fagyot követően összesen százhatvannyolc, mintegy ezerháromszáz hektárnyi területet érintő kárbejelentés érkezett a Vas Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi és Erdőgazdálkodási Főosztályára. A jégverés után mintegy 7200 hektárról jelentettek kárt a gazdák.
Varsányi László megbízott osztályvezető, Földművelésügyi Osztály
„A következő lépés majd november 1-je és 30-a között kell a kárigényt bejelenteni a gazdáknak, amennyiben hozamkiesésük a bázisidőszakhoz képest a 15 százalékot meghaladja, akkor jogosultak a kárenyhítő juttatásra.”
Minden bizonnyal ebbe a körbe tartozik majd a felsőcsatári Árva Pál vállalkozása is, akinek a szőlő-és gyümölcsültetvényeiben tette tönkre a termést előbb a fagy, majd a jégeső.
Árva Pál borász
„Van egy kárpótlási alap, amelybe be kell fizetnünk szeptember 15-ig azt az összeget, ami kirónak ránk, és hát ugye összesítik az országos károkat. S talán jövő év márciusban, áprilisban úgy gondolom, valamit fognak téríteni, Biztosításunk nem volt, mert akkora összeg lett volna, hogy nem tudtuk volna kifizetni.”
Az országos alapban mintegy 24 milliárd forint áll rendelkezésre a gazdák kárainak enyhítésére. Az adatok végleges összesítése után derül majd ki, hogy ebből hektáronként, illetve növénykultúránként milyen arányban részesülnek majd a termelők.