Hírek

IASK Téli Iskola

2020. február 28., 14:21

Miben és kiben bízhatunk? – ez volt a fő témája az UNESCO angol nyelvű MOST, azaz Társadalmi Átalakulás Menedzsment téli iskolájának, amelyet második alkalommal rendeztek meg Kőszegen. A nemzetközi közös gondolkodásnak a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete adott teret.

IASK Téli Iskola

Indiától Csehországig huszonöt országból érkeztek résztvevők az UNESCO támogatással megrendezett téli iskola hétfőtől péntekig zajló, ötnapos kurzusára. A Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetében az előadók és a fiatalok a környezeti változásokat és az azokhoz köthető társadalmi folyamatokat elemezték. Vizsgálták a közbizalom megszűnésének okait, a helyreállítás lehetőségeit.

Miszlivetz Ferenc – intézetigazgató, Kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
„Világméretekben érezhetjük naponta, hogy megbomlik az, amit korábban biztosnak gondoltunk, tehát az intézményeinkben, a politikai erőkben, a helyi társadalom vezetőibe fektetett bizalmunk csökkent, és nem biztos, hogy ezt értjük, miért van. Talán nagyon gyorsak a változások, nem követhetőek, nem tudnak ehhez igazodni az intézményeink.”

Vajon a nemzetközi szervezetek, intézmények, vagy inkább a nemzeti politikai megoldásokhoz való visszatérés tudja-e jobban kezelni a kialakult feszültséget és helyreállítani a megingott bizalmat – erre keresték a választ állami tisztviselők, aktivisták és kutatók a téli egyetemen.

Kerekes Sándor – kutató, Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete-iASK
„A bizalom egy fontos része annak, ha az emberek hisznek annak az intézményrendszernek, amit létrehozott a világ nagyrészt az ő részvételükkel a demokráciákban, akkor annak van egy olyan előnye, hogy jobban mozgósíthatóak cselekvésre. Ha elveszítik a hitüket, bizalmukat az intézményekben, akkor az a baj, hogy kicsit bizonytalanná válnak.”

Elhangzott: erősödött a tudományba vetett hit, a kutatók eredményei a döntéshozók munkáját segíthetik. A kurzus témája volt a migráció és annak intézményi vonatkozásai, az európai politikai kultúra és annak jövőbeli alakulása is. A téli egyetem célja, hogy gondolkodásra késztessen a bizalom megteremtéséről és helyreállításáról globális, régiós és helyi szinten egyaránt.