Drenovácz István - elnök - Szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület
“95 évvel ezelőtt állíttatta fel a 11-es Huszár Ezred tiszti kara, ez eltűnt a II. Világháború végén, ‘45-ben, nem tudjuk, hogy hova lett, és most a tavalyi évben pályáztunk a centenáriumi emlékbizottsághoz, sikerült támogatást nyernünk, és az idei évben meg is valósítottuk ezt.”
A balamutowkai csata évfordulóján hagyományos megemlékezések sorát Kondora Bálint, a megyei közgyűlés alelnöke nyitotta.
“A huszárságot, az I. Világháborút és Trianont egyszerre tenni, egy emléknap tárgyává, próbára teszi a szónokot, mivel szinte lehetetlen egy gyásznap árnyékában kifejezni azt az örömöt, hogy a huszár hagyomány túlélte a történelem magyar kataklizmáit.”
1915. június 18-án a balamutowkai csatában nagy veszteséggel járó győzelmet aratott a 11-es huszárezred az oroszok felett.
Horváth Attila - alpolgármetser
“Egyeztettünk a múzeum igazgatójával, és egy kiállítással fogunk megemlékezni erről a csatáról, azt gondolom, hogy egy olyan irányt próbálunk ezzel keresni, hogy ne egy távoli, egy megfoghatatlan eseményről tanuljanak a szombathelyi diákok, hanem egy olyan dologról, ahol nagyapáik, dédapáik vettek részt.”
Az eseményen egy hercegi pár is (02:27) tiszteletét tette: Habsburg-Lothringen Sándor a feleségével érkezett Szombathelyre. Az Aranysarkantyús Vitézi Lovagrend nagymestere a herceg, aki a békediktátumra utalt beszédében.
“Mivel a történelmet nem változtathatjuk meg, ezért nézzünk reménykedve a jövőbe.”
Szintén a történelemből idézett példákat a Vitézi Rend képviselője, Kovács Jenő. Ezt követően Hende Csaba, az országgyűlés alelnöke szólt a huszárok harci felkészültségéről.
Hende Csaba - országgyűlési képviselő
“Ez nem valamifél színes, díszes ruha, hanem ez valójában páncél: ez a legcélszerűbb ruha a könnyűlovas szablyával harcoló huszároknak, hiszen a legfontosabb testrészeket, a harckészség fenntartásához szükséges legfontosabb részeket ezek a fémszállal kivarrt sujtások, ezeknek a díszítőelemeknek látszó, ám valójában védelmi rendszert képező elemek biztosították.”
Az új huszárszobrot Sejber Mihály vasvári szobrász alkotta. A megemlékezés zárásaként a megye, a város és a térség huszár hagyományőrző egyesületei helyezték el a tisztelet koszorúját az immár teljessé vált emlékműnél.
Hírek
Huszárokra emlékeztek
A 100 évvel ezelőtt aláírt trianoni békediktátumról emlékeztek meg, és szobrot is avattak a 11-es Huszárezred Emléknapján a régi laktanya udvarán.