Őze-Guth Szilvia
“Családunk számára nagyon fontos a magyarság, a hazafiság, ennek a szemléletében szeretnénk a fiunkat nevelni, minden ünnepég fontos számunkra, ezért családunkkal minden ünnepséget meg is látogatunk, a Trianon, a világháború, a magyarság történelme, én úgy gondolom, hogy nem az iskolából kell megtanulnia, hanem sokkal jobb, ha benne nő fel, ezért visel (KAMERA MUTATJA) most is huszár ruhát, mert jövőre szeretne csatlakozni a kis huszár csapathoz, és ezzel is erősÍtjük benen a magyarságot, az őseink tiszteletét.”
A templomnál a tisztelet koszorúját helyezték el a környékbeli falvak(06:58), városok (06:07), a (05:58)megye, valamint (03:07)az egyesületek képviselői, (03:52) Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és (04:32)Hende Csaba, a térség országgyűlési képviselője. Végül (07:54)a résztvevő gyermekek közül tettek le néhányan mécsest a világháborús emlékműhöz.
A szervező lovasegyesület vezette a menetet a rendezvény helyszínére. Ők kora reggel indultak Szombathelyről, útközben három tucatnyi lovas csatlakozott a Hűségtúrához. Bejárták a többi között Szentpéterfát, Vaskeresztest, Ólmodot, Pornóapátit, Nardát, és Horvátlövőt is.
Sátory Károly - elnök - Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület
“Útközben szedtük össze a hozzánk csatlakozó lovakat, lovasokat, Nardán sokan csatlakoztak, Nardán volt egy állomás, ott ebédeltünk, elhelyeztük ott is a tisztelet koszorúját, onnan jöttünk át ide.”
A szombathelyi fúvószenekar katonazenéket, indulókat játszott.
Az esős időjárás miatt a rendezvény a művelődési központban folytatódott, ahol a környékbeli falvak polgármesterei is helyet foglaltak a közönség soraiban. Az államtitkár aki igazi kincset hozott magával.
Fekete Péter - kultúráért felelős államtitkár
“Minden rendezvényünkre valamelyik nagy intézményünktől kérek kölcsön valami tárgyat, most a Nemzeti Múzeumból hoztam el egy eredeti, 1848-49-es huszár kardot, hiszen láttuk itt a kis huszárokat, láttuk itt a hagyományőrzőket, akik őrzik a történelmünket, akik őrzik a hagyományokat, amelyekre oly büszkék lehetünk, mint ahogy büszkék lehetünk arra a 11 településre, akik annak idején nem nyugodtak bele a trianoni döntésbe, és hiszem, hogy ahogy a 13 aradi vértanú nevét mindenkinek tudnia kellene, Magyarországon ennek a 11 települsének a nevét meg kellene tanulni mindenkinek, bízom benne, hogy egyszercsak bekerül majd a tankönyvekbe.”
A hűség falvai: Kis- és Nagynarda, Alsó- és Felsőcsatár, Magyar- és Németkeresztes, Horvátlövő és Pornóapáti, Ólmod és Szentpéterfa. A nyugat-magyarországi települések az első világháborút követően fegyveres harcokkal és helyi népszavazások kikényszerítésével érték el Magyarországhoz tartozásukat.
Hírek
Hűségtúra a hűség falvaiban
Tizedszer indultak a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület által szervezett lovasfelvonulásra a hétvégén a résztvevők. A Trianon Emlékhónap Szombathelyen eseménysorozatot Felsőcsatáron zárták. Még a kisebbek is huszáregyenruhát öltöttek.