Hírek

Hulladék újrahasznosítás

2020. november 13., 19:12

Szombathelyen számos lehetőség van arra, hogy a lakosság a háztartásokban keletkező hulladék nagy részét szelektíven gyűjtse, amit elszállít a SZOVA, illetve működik a hulladékudvar is, ahol ingyenesen lerakhatók a különböző anyagok. Így a szemét nagy része újrahasznosítható lesz, és nem a környezetet szennyezi.

 

Hulladék újrahasznosítás

A szelektív szigeteken összegyűlt papírszemetet rakja le a kukásautó a hulladékválogatóban.

A cég dolgozói átválogatják a kupacot, majd a bálázógépre kerül az anyag.

Erre a telepre naponta 15-20 tonna szelektíven gyűjtött hulladék érkezik be Vas megye 127 településéről. A házhoz menő gyűjtésből származó zsákokat is ide szállítják, a különböző anyagokat szinte teljes egészében kézzel válogatják szét.

Rétfalvi Balázs – igazgatóhelyettes, STKH
„A szombathelyi szelektív válogatót 2017 óta üzemelteti az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. A teljes terület 2,5 hektáron terül el. Itt, ahol most állunk, ez a válogatócsarnok 2 100 négyzetméter. A válogatóműben hat STKH-s alkalmazott és húsz bérválogató dolgozik, az ő feladatuk a hulladék kézi szétválogatása.”

A szelektált, bálázott anyagok újrahasznosító cégekhez kerülnek. Például a papírt a dunaújvárosi papírgyár vásárolja meg, a PET-palackokból granulátumot készít a felvásárló cég, és az így keletkező nyersanyagból különböző műanyagtermékeket állítanak elő.

A szelektív gyűjtés jelentősen csökkenti a kommunális hulladék mennyiségét.

Németh Ákos - tanácsnok
„Jelen pillanatban nem tudunk mást tenni azokkal a hulladékokkal, amelyek a kommunális közé kerülnek, mint hogy kivisszük az Erdei iskola úti hulladéklerakóba, egy nagy hegyet építünk belőle, és gyakorlatilag elássuk. Szemben azzal, ami a szelektívbe kerül, amit viszont anyagában újra tudunk hasznosítani.”

Bár a szeletív gyűjtés egyre elterjedtebb, még finomhangolásra szorul: például figyelni kellene arra, hogy kidobás előtt a flakonokat, a konzervdobozokat megtisztítsuk vagy éppen a palackokat, fémdobozokat, papír csomagalóanyagokat laposra tapossuk – tanácsolja Herman Ákos hulladékgazdálkodási művezető.

„Nagyon fontos, hogy a cégünk ne levegőt szállítson, költséghatékonyság szempontjából mindenképp a lapított hulladék a megfelelő.”

Még mindig sok olyan anyag kerül a zsákokba és a szelektív szigetekre, amelyek nem újrahasznosíthatók. Itt, a telepen a begyűjtött mennyiség ötöde válogatási maradék – ez végül az  égetőműbe jut.