A gyertyákat, mécseseket és elszáradt koszorúkat bárki kidobhatja a sírkertekben kihelyezett konténerekbe. Mindennapos jelenség azonban, hogy a temetők látogatói háztartási szemetet is hagynak a hulladéktárolókban.
“A herényi temetőben vagyunk, a házi szemetet szeretném megmutatni, amit itt is, az itteni tulajdonosok idehordanak sajnos.”
Előre bezsákolt kerti zöldhulladékot, konyhai szemetet, ruhaneműt, sőt állati tetemet is rejt ez a konténer, a másikban lakásfelújításból származó dolgokat, festékes vödröket találtunk. A herényi mellett rendszeresen hasonló tapasztalható a zanati és a gyöngyöshermáni temetőben is.
Kiskós Ferenc - ügyvezető igazgató, Vas Megyei Temetkezési Kft.
“Sajnos a temető területén belül nagyon nehéz ezeket kiszűrni, mert személyes tapasztalatom volt az is, hogy személyesen ellenőriztem a temetőben, és láttam, hogy a csomagtartóban van valami, de megvárták, míg a temetőből kijövök, és abban a pillanatban a temető szemétgyűjtőjébe került az a szemét. Véleményem szerint a városi kamerahálózat bővítésével lenne ez a kérdés megoldható.”
A szakember szerint csak annak lenne elrettentő ereje, ha az elkövetőkről felvétel készülne, hiszen így akár közigazgatási bírsággal is sújtani lehetne őket. Nemcsak a temetők területén, hanem a környező utcákban is problémát okoz az illegális szemétlerakás. Nemrég egy teherautónyi kommunális szemetet hagytak ismeretlenek a Jáki úti sírkert mellett, ezt azonban bejelentésre egy napon belül elszállíttatta a város.
Lakézi Gábor - osztályvezető, Városgazdálkodási Osztály
“Egy 3-4 évvel ezelőtt kb. kétmillió forintot fordított a város az illegális hulladék elszállítására a közterületekről. Ez a szám a tavalyi évben meghaladta a 10 millió forintot, és folyamatosan növekszik. Ráadásul egy rendkívül gyors dinamikát mutat az elmúlt időszakban.”
Bár a kamerarendszer temetői bővítése jó megoldásnak tűnik, az illetékes szerint a megvalósításra kevés az esély, nemcsak a magas költségek okán, hanem a sírkertek dús növényzete miatt is.