Magyarországon a keletkező hulladékmennyiség 67 százaléka kerül lerakókba, Ausztriában ez az arány mindössze két százalék. Míg idehaza csupán 11 százalékát hasznosítják újra a szemétnek, nyugati szomszádunknál a 62 százalékát ismét feldolgozzák. Szemléletváltás és útkeresés folyik a hulladékgazdálkodás területén.
Kovács László - gépészmérnök, egyetemi docens
"Elsősorban arra ösztönzik őket, hogy egyáltalán ne termeljenek hulladékot. Ha mégis, lehetőleg hasznosítsák vagy használják újra, ha egyiket sem lehet megcsinálni, célszerű anyagában vagy energiaként hasznosítani a hulladékokat."
A hulladékból égetéssel energiát lehet nyerni, ugyanakkor az égetőművekkel szemben nagy az ellenállás itthon. A mai korszerű technológiákkal, szigorú határértékekkel és folyamatos méréssel azonban minimális a szennyezőanyag-kibocsátás - hangzott el.
Mészáros György - elnök, Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Központ
"Hulladék energia, eköré csoportosulnak az előadások. Helyi és európai kitekintésben mutatják be a témákat. Az előadások jó nevűek, egyetemi szintű előadások is hallunk."
A konferencia alkalmából kiadványt jelentetett meg a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Központ A hulladék energia címmel, amelyben szakemberek írnak környezetvédelemről, fenntarthatóságról, hulladékgazdálkodásról. Átadták a Gayer Gyula-díjakat is. A Vas Megyei Önkormányzat által alapított kitüntetést azok kaphatják, akik példamutatóan szolgálják a térség környezet- és természetvédelmét.
Déri Lajos - ügyvezető igazgató, Solvex Kft.
"Vas megye hulladékgazdálkodási létesítményeinek tervezésében részt vettünk. Nemsokára kerül átadásra az a hulladékkezelési rendszer, amely európai színvonalú hulladékkezelést valósít meg."
Szombaton ökomajálist rendeznek a huszárlaktanya udvarán, vasárnap pedig kerékpártúrára várják a sportolni vágyókat.